لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۷

تصويب قانون اساسی در پارلمان عراق


پارلمان عراق به تجديد نظر در پيش نويس قانون اساسی کشور پايان داد.

پارلمان عراق به تجديد نظر در پيش نويس قانون اساسی کشور پايان داد. سخنگوی مجمع ملی عراق گفت سند تصويب شده روز يکشنبه به سازمان ملل متحد تسليم شد؛ و اين سازمان تا پيش از برگزاری همه پرسی عراق در پانزدهم اکتبر، پنج ميليون نسخه از آن را چاپ و توزيع خواهد کرد.

وظيفه سازمان ملل اين است که نسخه های اين قانون را تا پيش از ۱۵ اکتبر که روز همه پرسی است در دسترس مردم عراق قرار دهد. پيش نويس اصلاح شده عراق را به عنوان عضو بنيانگذار اتحاديه عرب تعريف ميکند؛ اما در مسأله تفرقه انگيز فدراليسم،که بر اساس آن کُردها و شيعيان در شمال و جنوب عراق با خود مختاری قابل توجهی عمل خواهند کرد تغيير داده نشده است.

اقليت اهل سنت عراق از آن بيم دارند که برپايه اين تقسيم بندی حاشيه نشين شوند. در تحولی ديگر، "فارس ناصر حسن شباک" قانونگزار کُرد، به همراه برادر و راننده اش شنبه شب در يک حمله غافلگيرانه در شمال بغداد به قتل رسيدند. همچنين، يکی ديگر از اعضای مجلس در حمله ای نزديک شهرک " دوجَيل" زخمی شد. روز يکشنبه پليس اجساد ۲۰ نفر را که به قتل رسيده و نزديک شهر " بَلَد" Baladدر شمال بغداد به رود دجله ريخته شده بودند پيدا کرد.

XS
SM
MD
LG