لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

رای دهندگان افغان، برغم تهديد ستيزه گران حوزه های  رای گيری را پر کردند


روز يکشنبه ميليونها تن از مردم افغانستان تهديد طالبان را بجان خريدند و در انتخابات پارلمانی شرکت کردند.

اين نخستين انتخابات آزاد در افغانستان ظرف سی سال گذشته است. به رغم حملات پراکنده ای که منجر به مرگ ده نفر، از جمله يک سرباز فرانسه، شد، رأی گيری عمدتاً بدون بروز خشونت انجام گرفت.

اتحاديه اروپا، سازمان ملل متحد و ناتو انتخابات را ستودند و رأی دهندگان را تحسين کردند.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان، که امروزجزو اولين رای دهندگان در کابل بود، اين انتخابات را نقطه ای عطف در تاريخ افغانستان، و امروز را روزی توصيف کرد که مردم تعيين سرنوشت خود را بدست ميگيرند .وی اين انتخابات را شکست تروريسم خواند.

رای گيری امروز، آزمايشی عمده در قابليت و توانائی افغانستان در استقرار يک دموکراسی فعال توصيف شده است.

مقامات انتخاباتی امروز در انتظار حضور اکثريتی عظيم از دوازده ميليون و پانصد هزار نفر افراد واجد شرايط رای دادن در حوزه های رای گيری در انتخابات پارلمانی بودند.

اما بنظر ميرسد شمار رای دهندگان در اين انتخابات از شمار رای دهندگان در انتخابات رياست جمهوری که در ماه اکتبر انجام گرفت کمتر باشد.

اگر چه برآوردهای مختلفی از تعداد شرکت کنندگان در انتخابات شده است، اما مقامات ميگويند به محض اينکه همه آرا جمع آوری شد شمارش آنها را آغاز خواهند کرد.

آنها ميگويند برای حمل صندوقهای آرا از حوزه های دور افتاده از شتر و الاغ استفاده شده است.

مقامات مسئول انتخابات ميگويند شمارش ميليونها رأی چند برگی دست کم به دو هفته وقت نياز دارد. در اين انتخابات نزديک به شش هزار نامزد برای احراز ۲۴۹ کرسی در مجلس شورای ملی و ۳۴ شورای ولايتی با هم رقابت کردند. .

XS
SM
MD
LG