لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۱

کنفرانس سران جهان در نيويورک گشايش يافت


روسای کشورها و دولت های صد و پنجاه کشور جهان، در آغاز يک کنفرانس عالی سه روزه به مناسبت شصتمين سالگرد ايجاد سازمان ملل متحد، در مقر اين سازمان در نيويورک تشکيل جلسه داده اند.

کنفرانس سران جهان با سخنرانی گوئران پرسون ، نخست وزير سوئد گشايش يافت که گفت جهان به يک سازمان ملل متحد قوی تر نياز دارد.

کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد سخنران بعدی بود که از رهبران جهان خواست بر سندی سی و پنج صفحه ای، که مبارزه با فقر در جهان، و اصلاحات در سازمان ملل متحد را مدّ نظر دارد ، صحّه بگذارند. اما آقای عنان گفت سازمان ملل متحد نتوانست به اصلاحاتی اساسی و بنيادی که بسياری معتقدند ضروری است دست يابد.

آقای عنان از کشورهائی که مانع از توافق در باره تصميمات مرتبط با خلع سلاح و جلوگيری از گسترش تسليخات اتمی شدند، انتقاد کرد

سخنران بعدی پرزيدنت بوش بود که خواستار تلاش هائی بيشتر برای عاری نگاه داشتن سازمان ملل متحد از فساد شد ، و گفت تشکيلات حقوق بشری سازمان ملل متحد نميتواند شامل و دربرگيرنده متخلفين و عاملين نقض حقوق بشر باشد .

پرزيدنت بوش همچنين با آريل شارون نخست وزير اسراييل، و تونی بلر نخست وزير بريتانيا در حاشيه اجلاس سران ملاقات و مذاکراتی دوجانبه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG