لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

بوش: نقض کنندگان بدنام حقوق بشر نمی توانندجزو تشکيلات حقوق بشری سازمان  ملل متحد باشند


کنفرانس سران جهان در سازمان ملل متحد، با توصيه های پرزيدنت بوش و کوفی عنان دبيرکل آن سازمان به کشورهای عضو برای تصويب اصلاحاتی بنيادی در سازمان ملل متحد، گشايش يافته است.

آقای بوش سخنان خود را با قدردانی از کشورها برای کمک به عمليات امداد به آسيب ديدگان از طوفان دريائی کاترينا آغاز کرد، و سپس خواستار تلاش هائی بيشتر برای حذف فساد از سازمان ملل متحد شد و گفت تشکيلات حقوق بشری سازمان ملل متحد نمی تواند شامل اعضائی باشد که وی آنها را نقض کنندگان بدنام حقوق بشر ناميد.

آقای عنان گفت رهبران جهان با سندی سی و پنج صفحه ای، که هدفها و اصلاحاتی را مشخص ميکند که اعضای سازمان ملل متحد اميدوارند تحقق يابد، آغازی خوب داشته اند، اما گفت فقدان ضوابط مرتبط با خلع سلاح و جلوگيری از گسترش تسليخات اتمی درسند قابل توجيه و بخشش نيست.

اين سند که قرار است رهبران شرکت کننده در کنفرانس آن را در اين هفته تصويب کنند، متن کاملا تعديل شده پيشنهادهای گسترده تری است که آقای عنان در اوايل سال جاری ارائه داده بود.

در همين حال شورای امنيت سازمان ملل متحد امروز قطعنامه ای را تصويب کرد که از دولت ها در جهان ميخواهد قوانينی را به تصويب برسانند که تبليغ و تحريک به تروريسم را منع کند. پرزيدنت بوش که برای نخستين باردر جلسه شورای امنيت شرکت ميکرد گفت دولت ها بايد در مقابله و برهم زدن برنامه ريزی تروريست ها و عمليات تروريستی آنها تمامی امکانات را بکار گيرند.

در کفرانس سران جهان ، روسای صدو پنجاه کشور و دولت شرکت دارند .برگزاری اين کنفرانس با شصتمين سالگرد ايجاد سازمان ملل متحد مصادف شده است.

XS
SM
MD
LG