لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۴

پاسخ پرويز مشرف به انتقادات درباره کم کاری پاکستان در ريشه کنی تروريسم


پرويز مشرف پرزيدنت پاکستان ميگويد معتقد است کره شمالی "شايد يک دوجين" دستگاه های سانتريفوژ خود را برای توليد سوخت سلاح های اتمی از باند عبدالقديرخان دانشمند اتمی پاکستانی دريافت کرده است.

آنچه روز دوشنبه ژنرال مشرف در مصاحبه با نيويورک تايمز گفت خيلی شبيه حرف های او در مصاحبه با خبرگزاریِ ژاپنی کيودو در ماه گذشته بود.

در عين حال پرزيدنت مشرف به نيويورک تايمز گفت که دو سال بازجوئی از دانشمند هسته ای پاکستانی، از وی مدرک تازه ای دال بر آنکه وی طرح چينی الاصل کره شمالی برای سلاح های اتمی را به کره داده باشد بدست نيامده است.

متخصصين آمريکائی ميگويند يک دو جين سانتريفوژ برای توليد مقدار قابل ملاحظه اورانيوم لازم برای ساختن بمب اتمی کافی نيست، ولی سانتريفوژ ها ميتوانند به کره شمالی کمک کنند سلاح های خودش را بر مبنای مدل چينی بسازد.

ژنرال مشرف دانشمند پاکستانی، که در سال ٢٠٠٤ اعتراف به پخش تکنولوژی حساس اتمی به ايران، ليبی، و کره شمالی کرده بود راعفو کرده است، هرچند عبدالقديرخان در بازداشت در خانه خود در اسلام آباد بسر ميبرد.

از سوی ديگر پرويز مشرف ميگويد ممکن است اسامه بن لادن هنوز در نقل و انتقال در نقاط دور دست پاکستان و افغانستان باشد. ژنرال مشرف در مصاحبه ای با نيويورک تايمز که امروز سه شنبه منتشر شد ميگويد "وی کاملأ اين فکر را نفی نميکند" که بن لادن در منطقه باشد. ولی اضافه کرد که هيچکس با اطمينان نميتواند بگويد که بن لادن در آنجا است.

پرزيدنت مشرف نظرات آنهائی را که معتقدند پاکستان باندازه کافی برای ريشه کن کردن جنگندگان القاعده کار نکرده است را رد ميکند و ميگويد "ما تقريبأ آنها را از شهرهای پاکستان حذف کرده ايم،" "٧٠٠ نفر آنها را بازداشت کرده ايم" و "پشت آنها را در کوه های مرز افغانستان شکسته ايم."

روز گذشته پرويزمشرف رئيس جمهوری پاکستان پيشنهاد کرد برای جلوگيری از عبور ستيزه جويان از مناطق مرزی، ديواری امنيتی درطول مرزهای کشور متبوع خود با افغانستان احداث کند.

به نظرمی رسد اين پيشنهاد کوششی برای روياروئی با انتقادهائی بود که حکايت ازآن دارد آقای مشرف اقدامات کافی برای مبارزه با تروريسم معمول نداشته است.

به گفته خورشيد قصوری وزيرامورخارجه پاکستان، ژنرال مشرف پيشنهاد خود را در جريان ديدار با کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا درحاشيه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک مطرح ساخت.

آقای قصوری متعاقبأ به خبرنگاران اظهار داشت پاکستان بيش از اين حاضر نيست هيچ گونه انتقادی را در مورد آن که اقدامات کافی به عمل نياورده است، بشنود.

وزير امور خارجه پاکستان حاضر نشد بگويد آيا خانم رايس از اين پيشنهاد حمايت کرده است يا نه، و فقط گفت وزير امور خارجه آمريکا از تمايل پاکستان نسبت به جلوگيری از عبور ستيزه جويان از مناطق مرزی و ورود به افغانستان بسيار سپاسگزار بود.

عقيده براين است که اسامه بن لادن رهبرشبکه تروريستی القاعده درمنطقه مرزی بين پاکستان وافغانستان مخفی شده است.

XS
SM
MD
LG