لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

ادامه رسيدگی سنا به صلاحيت جان رابرتس برای احراز مقام رياست ديوان عالی آمريکا


نشست مجلس سنای آمريکا برای رسيدگی به سوابق و صلاحيت قاضی جان رابرتس کانديدای رياست ديوان عالی آمريکا روز دوشنبه ادامه يافت.

جان رابرتس، قاضی دادگاه پژوهش که پرزيدنت بوش او را برای رياست ديوان عالی آمريکا معرفی کرده است، تعهد کرد که حکومت قانون را پاسداری کند و گفت از حقوق و آزادی های همه آمريکائيان حفاظت خواهد کرد.

قاضی رابرتس می گويد بر اين باور است که قضات، سياستمدار نيستند و بنابراين او نيز به تبعيت از اين طرز فکر، در کار حرفه ای خود فاقد هرگونه برنامه و خط مشی حزبی است.

قاضی جان رابرتس روز دوشنبه هنگام گشايش اجلاس رسيدگی به سوابق وصلاحيت او درمجلس سنای آمريکا گفت تصميمات خود را بر مبنای ملاحظات حقوقی اتخاذ خواهد کرد وبحث ها و استدلال هائی را که در ديوان عالی آمريکا مطرح می شود، با کمال دقت و انصاف مورد بررسی و تحليل قرار خواهد داد.

در يک دهه اخير اين اول بار است که سنا برای کانديد ديوان عالی نشستی دارد.

دموکراتها تأکيد کردند که کانديدا را درباره نقش دادگاه ها در رابطه با قانون اساسی برای حفاظت از آزادی ها، حقوق مربوط به خصوصی نگهداشتن اطلاعات، و حد و مرز قدرت ارگان های فدرال مورد سؤال قرار خواهند داد.

چند سناتور جمهوری خواه گفتند نظرات مجادله انگيز قاضی رابرتس درباره سقط جنين و فعاليت قضات بايستی از محدوده جلسه بيرون نگهداشته شوند.

سناتور آرلن اسپکتر، رئيس کميته قضائی مجلس سنا، هنگام گشايش اجلاس گفت قاضی رابرتس فرصت بی نظيری برای بازسازی سيمای ديوان عالی آمريکا در اختيار دارد که به گفته برخی، به يک "مجلس قانونگذاری" تبديل شده است.

سناتور جو بايدن، سناتور دمکرات ايالت دِلِه وير، گفت می خواهد بداند آيا قاضی رابرتس قانون اساسی آمريکا را يک سند تکاملی می داند و يا سندی متحجّر.

دنباله اجلاس رسيدگی به صلاحيت قاضی رابرتس به امروز، سه شنبه، موکول شد. اگر آنگونه که انتظار ميرود قاضی رابرتس که ۵۰ سال دارد مورد تأييد سنا قرارگيرد، وی جانشين ويليام رنکوئيست رئيس فقيد ديوان عالی آمريکا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG