لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

کوئيزومی گفت با وجود پيروزی حزبش از مقام خود در موعد مقرر کناره گيری ميکند


در ژاپن حزب ليبرال دموکرات به رهبری جونيشيرو کوئيزومی که سالها بر مسند قدرت بوده است، در انتخابات پارلمانی به پيروزی عظيمی دست يافت، که پس از ۱۵ سال برای اولين بار اکثريت آشکاری را از آن حزب ليبرال دموکرات در پارلمان کرده است.

در شمارش آرای يکشنبه حزب دموکرات به ٢٩۶ کرسی از ۴۸۰ کرسی پارلمان دست يافت. حزب اصلی اپوزيسيون يعنی حزب دموکرات ۱۱٣ کرسی بدست آورده است که بسيار کمتر از ۱٧٥ کرسی سابق آن حزب است.

خبرگزاری ژاپن گزارش داد که کمی پس از اعلام نتايج آرای خوانده شده، کتسويا اُکادا رهبر حزب مخالف اعلام کرد از سمت خود استعفا خواهد داد. عده رأی دهندگان در اين انتخابات نسبت به انتخابات سال ۲۰۰٣ بيشتر بود و به ۶٨ در صد رأی دهندگان رسيد.

با وجود پيروزی، آقای کوئيزومی گفت که برنامه ای برای باقی ماندن در سمت نخست وزيری خود پس از پايان دوره اش در سپتامبر آينده ندارد.

آقای کوئيزومی ميگويد پيروزی چشم گير حزب وی در انتخابات نمايانگر آن است که مردم از طرح وی برای خصوصی کردن خدمات پستی، که شامل بزرگترين بانک جهان است، پشتيبانی ميکنند.

ماه گذشته آقای کوئيزومی، پس از آنکه مجلس سنای ژاپن از تصويب لايحه خصوصی سازی خدمات پستی خودداری کرد با انحلال پارلمان خواستار انتخابات پيش از موعد شد.

XS
SM
MD
LG