لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

آقازاده: تهران در روزهای آينده پیشنهادهای جديدی درباره مذاکرات با اروپا ارائه خواهد داد


غلامرضا آقازاده، معاون رئيس جمهوری اسلامی ایران، برای گفت و گو با رهبران روسيه

در باره همکاری دو کشور در تکنولوژی اتمی و حوزه های ديگر، به مسکو رفته است.

غلامرضا آقازاده درخواست های اروپا از تهران برای متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم را رد کرده است.

آقازاده این موضوع را روز دوشنبه در مسکو در پی ملاقات با سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه عنوان کرد. او به خبرنگاران گفت مساله اتمی ، مقوله ای ملی است و هیچ دولتی در ایران بر سر آن مصالحه نخواهد کرد.

آقای آقازاده اظهار داشت تهران در روزهای آينده پیشنهاد های جديدی در باره مذاکرات با مقامات اروپائی ارائه خواهد داد. او همچنین اظهار نظر کرد که برای ارسال گزارش برنامه اتمی تهران به شورای امنیت سازمان ملل متحد، هیچ دليل قانونی یا تکنيکی وجود ندارد.

سرگئی لاورف، وزير امور خارجه روسیه، از کوشش های بین المللی برای حل اختلاف ناشی از برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد، گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی را ستود و گفت این گزارش اساس خوبی برای ارائه راه حل های سريع فراهم می آورد.

روسيه به ایران در اجرای برنامه اتمی، از جمله ساختن نیروگاهی که قرار است در اواخر سال آينده در بندر بوشهر افتتاح شود، کمک کرده است. اما مذاکره کنندگان اروپائی در تلاش بوده اند جمهوری اسلامی را به رها کردن برنامه، که به گفته آنها می تواند برای توليد جنگ افزار اتمی به کار رود، تشویق کنند.

ایران بر صلحجویانه بودن مقاصد خود تاکيد گذاشته است، و روز يکشنبه تهديد اروپائیان را ، که در صورت ادامه کار تبديل اورانيوم، از سازمان ملل متحد خواهند خواست تحریم هائی را علیه جمهوری اسلامی وضع کند، رد کرد.

XS
SM
MD
LG