لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

Editorial - افغانستان و جنگ عليه ترور


پرزیدنت جورج-دابلیو-بوش می گوید، ایالات متحده آمریکا علیه تروریسم، در موضع تهاجمی باقی خواهد ماند.

پرزیدنت بوش می گوید: "ما با دشمن در جبهه های بسیاری می جنگیم. از خیابانهای پایتخت های کشورهای غربی... تا کوهستانهای افغانستان...تا مناطق قبیله نشین پاکستان...تا جزائر جنوب شرقی آسیا...و شاخ آفریقا."

پرزیدنت بوش می افزاید: " این نوع جدید جنگ، که نخستین جنگ سده بیست و یکم است، جنگی است در ابعاد جهانی." پرزیدنت بوش می گوید: تروریستها جهانی را در نظر گرفته اند که در آن، زنان مورد ضرب و شتم قرار می گیرند... کودکان تحت تلقین و القائات قرار می گیرند و هر کس که از اطاعت از دستورات مکتب خشونت سرباز زند، بقتل می رسد.

وی می افزايد: "ما، وقتی که تروریستها کنترل کشور ناموفقِ افغانستان را در دست خود گرفتند، آسیبها و لطماتی را که بر کشور افغانستان وارد آوردند، بچشم خود دیدیم. فراموش نکنیم که این کشور افغانستان بود که درآنجا، تروریستها آموزش دیدند، طرح حمله را ریختند، و هزاران تن از شهروندان ما را کشتند." چون آمریکا و متحدان آمریکا در امر براندازی رژیم طالبان و متحدان القاعده آنها، دوش بدوش مردم افغانستان ایستادند، افغانستان دیگر مأمن و پناهگاه تروریستها نیست.

امروزه، افغانها آماده میشوند پارلمان و مجالس ایالتی خود را انتخاب کنند. صدها تن از افراطیّون طالبان، خشونت را نفی کرده اند و از دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، بخشودگی کسب کرده اند. عبدالوحید بغرانی، و عبدالسلام، معروف به "مّلا راکتی"، از این جمله اند. وکیل احمد متوکل، وزیر امور خارجه سابق طالبان، یکی از کاندیداهای پارلمان جدید افغانستان است.

پرزیدنت بوش می گوید، پیشرفت افغانستان، به کار گسترش امید برای آزادی در سرتاسر خاورمیانه بزرگ کمک می کند. پرزیدنت بوش می گوید: "در نهایت، تنها راه شکست دادن تروریستها، عرضهِ ایده اولوژی ِ دیگری بجای ایدئولوژی نفرت و ترس است."

پرزیدنت بوش می گوید: "با گسترش پیام امید و آزادی، در آن دسته از نقاط جهان که در یأس و نومیدی می زیسته اند، ما برای فرزندان و نوادگان خود، شالوده صلح را پایه ریزی می کنیم."

XS
SM
MD
LG