لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

جستجو برای جانباختگان، مديريت بازسازی و سفر سوم پرزيدنت بوش به مناطق آسيب ديده از طوفان دريائی کاترينا


در نيواورلئان، تيم های امداد و بازيابی برای يافتن کسانی که در طوفان دريائی کاترينا جان باختند، خانه ها را جستجو می کنند. در همين حال، يک مقام ارشد وزارت امنيت داخلی ابراز اميدواری کرده است شمار مردگان از ١٠ هزار نفری که برخی پيش بينی کرده اند، کمتر باشد.

سرهنگ " تری ابرت" مدير اداره امنيت داخلی شهر، روز جمعه گفت تعداد اجسادی که در جريان جستجوهای اوليه پيدا شده از آنچه انتطار می رفت کمتر بوده است. شهردار نيواورلئان گفته بود که ممکن است در طوفان دريائی و سيل بالغ بر ١٠ هزار تن نابود شده باشند.

يک مقام قضائی گفت شهر کاملأ امن است، و پليس، گارد ملی و سربازان برای حفظ نظم ماموريت های روزانه و شبانه انجام می دهند.

در اين ميان مايکل براون رئيس سازمان کمکهای اضطراری فيما که مورد نقد زيادی در عمليات کمک رسانی بوده است، توسط وزارت امنيت داخلی آمريکا از مسؤليت خود در ارتباط با مديريت اقدامات گسترده کمک رسانی به مناطق آسيب ديده ساحل خليج مکزيک برکنار شد.

مايکل چرتف وزير امنيت داخلی آمريکا روز جمعه در باتون روژ لوئيزيانا اعلام کرد که دريادار تاد آلن مسؤل عمليات فدرال در منطقه خواهد بود. دريادار آلن کوششهای نجات و بازسازی شهر آسيب ديده نيواورلئان را سرپرستی ميکرد.

آقای چرتف آقای براون را ستود و گفت که آقای براون به واشنگتن بر خواهد گشت تا که فعاليت های فيما در سطح کشور را سرپرستی کند. وی گفت آقای براون آنچه از دستش بر ميامد را برای هماهنگ کردن پاسخ دولت فدرال به طوفان کرده بود.

تعدادی از رهبران کنگره و مقامات لوئيزيانا بشدت از دولت فدرال بخاطر عکس العمل اوليه دولت فدرال به فاجعه لوئيزيانا نقد کرده اند و از پرزيدنت بوش خواسته اند که آقای براون را اخراج کند.

چندين نفر از سناتورهای دموکرات گفتند که بازگرداندن آقای براون به واشنگتن برای مديريت فيما تصميم نادرستی است. آنها ميگويند که حضور وی در مقامی حساس کل اقدامات بازسازی را به خطر مياندازد.

از سوی ديگر،کاخ سفيد اعلام کرد پرزيدنت بوش قرار است روز يکشنبه برای سومين بار از ايالات آسيب ديده آمريکا در سواحل خليج مکزيک ديدن کند.

XS
SM
MD
LG