لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

عنان مسئوليت خطاهای مديريتی برنامه نفت در ازای غذا برای عراق را  برعهده گرفت


کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد مسئوليت خود را درمورد لغزش های مديريتی در جريان اجرای برنامه نفت در برابر غذا در عراق برعهده گرفته است، اما می گويد بر اثر گزارش شديدا انتقاد آميز کميسيون مستقل رسيدگی به اين برنامه از مقام خود استعفا نخواهد کرد.

آقای عنان روز چهارشنبه به شورای امنيت سازمان ملل متحد اظهار داشت نتيجه گيری های کميسيون را درمورد آن که وی عمليات مربوط به اجرای برنامه را به گونه ای مؤثر زير نظر قرار نداده بود و برنامه متعاقبا به فساد و سوء مديريت کشيده شد، می پذيرد.

آقای عنان بعدا اظهار داشت قصد دارد به کارخود ادامه دهد.

کميسيونی که نسبت به وجود فساد در برنامه ۶۴ ميليارد دلاری نفت در برابر غذا رسيدگی می کند، آقای عنان را از سوء رفتار اخلاقی مبرا دانسته است، اما می گويد تخلفات عمده ای در ارتباط با اقدامات غير قانونی، غير اخلاقی و فساد در سازمان ملل متحد در اجرای برنامه روی داده است. اين برنامه از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۳ به مورد اجرا گذارده شد.

پال وُلکر، رئيس کميسيون تحقيقاتی، برنامه معروف به "برنامه نفت در برابر غذا" را پيمان بستن با شيطان خواند و گفت اين برنامه بيش ازاندازه به عراقی ها آزادی عمل داده بود.

با اين حال کميسيون تحقيقاتی اعلام کرد علی رغم فساد موجود، برنامه در ايجاد حداقلی از استانداردها درمورد فراهم آوردن غذا و بهداشت برای عراقی ها ، تا حدودی موفقيت آميز بود.

XS
SM
MD
LG