لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۶

اسکان ۵۰۰ هزار سکنه بی خانمان شده  نيواورلئان  در ۱۹ ايالت ديگر آمريکا


عمليات امداد در نيواورلئان و سراسر مناطق ساحلی آمريکا در خليج مکزيک، که هفته گذشته صحنه بدترين بلائی بود که آمريکا تا کنون از طبيعت کشيده است، با اقدامات دولت فدرال برای کمک رسانی به آسيب ديدگان با تمامی قوا، شدت گرفته است.

مقامات آمريکائی ميگويند پرزيدنت بوش روز دوشنبه برای دومين بار ظرف چهار روز رهسپار نيواورلئان ميشود تا نتايج حاصل از اقدامات بعمل آمده برای مقابله با آثار بجا مانده از طوفان دريائی ويرانگر کاترينا و سيل های متعاقب آن را از نزديک بررسی کند.

پرزيدنت بوش امروز دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا را روانه مناطق ساحلی آسيب ديده در خليج مکزيک کرد ، و ديگر اعضای کابينه نيز برای الحاق به عمليات امداد که جابجائی و اسکان دهها هزار نفر از سکنه نيواورلئان بخشی از آن است، تجهيز شده اند.

بازماندگان و آسيب ديدگان طوفان دريائی کاترينا، در عملياتی که بزرگترين جابجائی هوائی ايام صلح در تاريخ آمريکا توصيف شده است ،از نيواورلئان به نوزده شهر ديگر برده ميشوند . اکثر آنان خانه ها، کسب و کار و تمامی لوازم زندگی خود را از دست داده اند و اکنون با اقامتی طولنی و موقت در پناهگاههای دائر شده در گوشه و کنار کشور مواجه اند.

پرزيدنت بوش و دولت وی با انتقادهای شديد ناشی از واکنش کُند در مراحل اوليه وقوع فاجعه روبرو شده اند . پرزيدنت بوش روز شنبه در پيامی به مردم آمريکا از کاخ سفيد تصديق کرد که سکنه نيواورلئان از کمک های مورد نياز برخوردار نشده اند. پرزيدنت بوش چنين واکنشی را غير قابل قبول توصيف کرد و قول داد از تمامی امکانات برای بهبود وضعيت استفاده کند.

به دستور پرزيدنت بوش هفت هزار سرباز ديگر برای الحاق به امدادگران روانه مناطق آسيب ديده شده اند . ده هزار سرباز گارد ملی نيز مامور استقرار نظم، بخصوص در بخش هائی از نيواورلئان شدند که در نخستين روزهای پس از وقوع فاجعه صحنه هرج و مرج شده بود.

قريب پانصد هزار نفر که خانه های خود را در طوفان و سيل از دست دادند به تکزاس، آلاباما، تنسی ، آرکانزا و ايالت های ديگر برده شده اند . فرماندار تکزاس ، ايالتی که به قريب دويست هزار نفر از سکنه لوئيزيانا سرپناه داده است ميگويد وضعيت در ايالت او به مرحله ای رسيده است که ديگر قادر به پذيرائی از آوارگان بيشتر نيست.

مقامات هنوز نميدانند چند نفر در طوفان دريائی کاترينا کشته شده اند.

در مي سی سی پی و لوئيزيانا مرگ صدها نفر تائيد شده است، اما گفته ميشود شمار تلفات چندين برابر است .

مايکل لويت وزير بهداری و خدمات اجتماعی آمريکا حدس ميزند شمار تلفات به هزاران نفر برسد .

وی نخستين مقام دولت بوش است که در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان چنين تخمينی را ارائه داده است.

مايکل چرتوف وزير امنيت ملی نيز گفته است کشور بايد خود را برای تصاوير تاسف آور ناشی از جمع آوری اجساد آماده کند.

عمليات تخليه آخرين آسيب ديدگان در شهر نيواورلئان امروز نيز ادامه يافت و مقامات اکنون برای جمع آوری اجساد از اين شهر و ديگر مناطق آسيب ديده آماده ميشوند.

افراد باقيمانده در استاديوم و مرکز اجتماعات شهرنيز جزو چهل و دو هزار نفری بودند که ديروز از نيواورلئان تخليه شدند.

با اينحال هنوز افرادی هستند که در اطاقهای زير شيروانی و ساختمانهای محصور در سيل گير افتاده اند و عمليات امداد تا خارج ساختن آنها ادامه خواهد داشت. پس از آن عمليات متوجه جمع آوری اجساد پراکنده در کوچه و خيابانهای فرو رفته در سيلاب، و ضد عفونی کردن مناطق ويران شده برای مقابلع با بيماريها خواهد شد.

پرزيدنت بوش ديروز در آستانه سفر مجدد به نيواورلئان به مقر صليب سرخ آمريکا در واشنگتن رفت و از اين تشکيلات امدادی به عنوان يکی از موثرترين تشکيلاتی نام برد که آمريکائيان می توانند از طريق آن به آسيب ديدگان کمک کنند.

XS
SM
MD
LG