لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

کاروانهای گارد ملی آمريکا حامل غذا، آب  و دارو  در صحنه کمک به آسيب ديدگان  کاترينا


کاروانهای گارد ملی آمريکا حامل غذا، آب و دارو برای هزاران آسيب ديده از طوفان دريائی کاترينا، که هنوز در شهر معروف نيواورلئان گرفتار و بی خانمان باقی مانده اند، به اين شهر جنوبی رسيده است.

بسياری از آسيب ديدگان از اين طوفان ويرانگر هفته گذشته، از واکنش واشنگتن به بحران انتقاد کرده اند، اما عمليات نجات و امداد در سراسر مناطق ساحلی مشرف به خليج مکزيک، اکنون به گونه ای قابل توجه شدت گرفته است.

امروز هزاران نفر از آسيب ديدگان از استاديوم سيل زده و آلوده به کثافت شهر نيواورلئان ، با اتوبوس های مجهز به کولر به سرپناهی موقت در تکزاس فرستاده شدند.

بسياری از هزاران آسيب ديده ای که ديروز و امروز از محله های سيل زده نجات و به نقاط امن فرستاده شدند ضمن قدردانی ميخواستند بدانند چرا چهار روز طول کشيد تا به آنها کمک شود.

مايکل براون مدير آژانس فدرال خدمات اضطراری امروز گفت هنوز با توجه به وسعت مناطق آسيب ديده راهی وجود ندارد که بتوان در مورد افرادی که بايد به نقاط امن فرستاده شوند رقمی دقيق ارائه داد.

مايکل چرتاف وزير امنيت ملی شمار نجات داده شدگان را تا ظهر شنبه بيش از نه هزار و پانصد نفر ذکر کرد. به گفته وی دولت فدرال در عمليات امداد نقشی عمده بعهده خواهدگرفت. کمک های اضطرای دولت فدرال تاکنون از طريق دولت های محلی انجام ميگرفت.

روز جمعه کاميون های ارتشی، محله های فرورفته در سيلاب را در شهر نيواورلئان پشت سر گذاشتند، تا به آسيب ديدگان گرسنه و بی خانمان شده ای که به مرکز بزرگ اجتماعات شهر پناه برده اند، مايحتاج برسانند.

سی هزار سربازگارد ملی آمريکا اکنون به توزيع مايجتاج و حفظ نظم در مناطق آسيب ديده در ايالت های می سی سی پی ، لوئيزيانا و فلوريدا اشتغال دارند.

پرزيدنت بوش روز جمعه پس از ديدار از مناطق آسيب ديده، از جمله ديدار هوائی از نيواورلئان تصديق کرد که عمليات نجات و امداد رضايت بخش نبوده است.

کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش روز دوشنبه مجددا به بازديد از مناطق آسيب ديده خواهد رفت.

هنوز در نيواورلئان بعضی از سکنه در خانه ها و محله های اطراف گير افتاده باقی مانده اند و عمليات جستجو و نجات در محله های سيل زده ادامه دارد.

پرزيدنت بوش در نيواورلئان، که بسياری از سوپرمارکتها هتل ها و کسب و کارهای ديگر آن توسط آواره های مستاصل غارت شده است، شاهد حريق هائی سوزاننده و مهار نشده بود.

پرزيدنت بوش با "رِِی ناگين" شهردار نيواورلئان، که شکايات خشمگينانه او از کُندی عمليات امدادی فدرال تيتر اول وسائل ارتباط جمعی آمريکا شد، ملاقات کرد. شهردار نيواورلئان بعدا گفت از اينکه ديدار رئيس جمهوری اذهان را به مصائب شهر جلب کرد خوشحال و راضی است.

کنگره لايحه تخصيص ده ميليارد و پانصد ميلون دلار کمک های اضطراری را تصويب و رئيس جمهوری آن را امضاء کرده است . پرزيدنت بوش گفته است اين فقط بخشی از اعتبارات مورد نياز است.

خبرنگار صدای آمريکا، که برای تهيه گزارشهای خبری اين ديدار همراه پرزيدنت بوش بود، ميگويد رئيس جمهوری قول داده است هر چيزی را که در نيواورلئان اشتباه شده باشد تصحيح و جبران کند.

وزارت دفاع آمريکا ميگويد ده هزار سرباز ديگر از گارد ملی آمريکا بزودی به سی هزار سربازی ملحق خواهند شد که هم اکنون در مناطق آسيب ديده مستقر شده اند.

اقتصاددانان خسارات مادی طوفان دريائی کاترينا را تا حدود صد ميليارد دلار تخمين زده اند. آنها ميگويند شرکت های بيمه احتمالا بيست و پنج ميليارد دلار خسارت پرداخت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG