لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

Editorial:Afghanistan Prepares for Election


Editoria: AFGANISTAN PREPARES FOR ELECTION:

در انتخابات هجدهم سپتامبر آينده، بيش از شش هزار افغانی داوطلب نمايندگی در مجالس مقننه و شوراهای ايالتی شده اند.

در ماه می گذشته، فعاليتهای وسيعی برای آموزش انتخاباتی مردم افغانستان آغاز گرديد، و بيش از چهار ميليون پوستر و هفت ميليون جزوه در سرتاسر کشور توزيع گرديد.

باقيماندگان رژيم مخلوع طالبان به حوزه های رأی گيری حمله کرده اند و حداقل سه تن از کارکنان انتخاباتی را به قتل رسانيده اند. با اينهمه، کوششهايی که برای ايجاد ترور و وحشت در ميان مردم افغانستان صورت می گيرد، با موفقيت قرين نخواهد شد.

خانم شفيقه که يکی از اعضاء قوم هزاره است می گويد، اگر ما از رأی دادن بترسيم، چه کسی نمايندگان ما را انتخاب خواهد کرد و چه کسی زمام حکومت را در دست خواهد گرفت؟ جاويد لودين، رئيس دفتر حامد کرزی، رئيس جمهوری افغانستان می گويد، دنيا می داند که آينده افغانستان به اين انتخابات بستگی دارد ... و... کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، افغانستان را سرزمين اميد و نويد بزرگ توصيف می کند و علت آنرا تشريح می کند.

خانم رايس می گويد:" در درجه اول، به علت مردم فوق العاده افغانستان است، يعنی مردمی که در برابر سالها جنگ داخلی و آشوب سر خم نکردند، و اکنون بيش از پيش مصّممند آينده ای مشحون از رفاه و تنعّم بسازند و اجازه ندهند کشورشان به پايگاه تروريسم و کانون هرج ومرج مبدل گردد." خانم رايس می افزايد:" مردم افغانستان سعی بليغ دارند تا کشور خود را به يکی از اعضای با ثبات جامعه رو به رشد کشورهای جنوب و جنوب غربی آسيا مبدّل سازند."

پرزيدنت جرج-دابليو-بوش، رئيس جمهوری آمريکا می گويد:" راه وصول به آزادی، راهی است بس خطير، اما تنها راهی است که ارزش پيمودن را دارد." رئيس جمهوری آمريکا می افزايد، "هر ملتی که برای آينده ای مشحون از آزادی فداکاری می کند.... از احترام، حمايت، و دوستی آمريکا برخوردار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG