لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

طالبانی: پيش نويس قانون اساسی جديدعراق برای رفراندوم آماده است


جلال طالبانی، رئيس جمهوری عراق ميگويد قانون اساسی جديد عراق آماده است که در معرض رفراندومی که قرار است در پانزدهم اکتبر بر گزار شود قرار گيرد.

آقای طالبانی ميافزايد نسبت به تصويب قانون اساسی جديد توسط مردم عراق خوش بين است. آقای طالبانی بيانات خود را چند ساعت پس از اينکه مذاکره کنندگان پيش نويس نهائی قانون اساسی جديد را ، که پس از هفته ها مشاجره بين نمايندگان شيعه، کرد و سنی ، به پارلمان تسليم داشتند ايراد کرد. قانونگذاران قرار بود که پيش نويس قانون اساسی را بعنوان نشانه همبستگی به رای بگذارند ولی اين رای گيری صورت نگرفت زيرا نمايندگان عرب سنی اظهار داشتند چون پيش نويس قانون اساسی در بر دارنده اصول فدراليسم است و به شيعيان در نواحی نفت خيز جنوب عراق خود مختاری ميدهد آنرا رد ميکنند.

در تحولی ديگر، روز يکشنبه به نقل از پليس عراق ارتش آمريکا يک صدا بردار خبر گزاری رويتر بنام وليد خالق را کشت و يک فيلم بردار بنام حيدر خادم را مجروح کرد. مقامات آمريکا ميگويند که سربازان امريکائی به حمله ای که به پليس عراق شده بود پاسخ ميدادند. مقامات آمريکائی ميافزايند ارتش آمريکا مشغول رسيدگی به اين حادثه تيراندازی است.

سازمان گزارشگران بدون مرز ميگويد بمرد کشته شده پنج تير اصابت کرده و همکار زخمی اش نيز ساعت ها بعد ، بهمراه ديگر خبرنگاران عراقی حاضر در صحنه، در بازداشت بوده است. در بيانيه ای خشمگين از تيراندازی، سازمان گزارشگران بدون مرز از شخصيتهای ارشد ارتش آمريکا خواسته است که "اقدامات اساسی ای انجام دهند که تضمين کند چنين تراژدی ای هيچگاه دوباره اتفاق نيافتد."

XS
SM
MD
LG