لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

دست کم پنج تن در درگيريهای شهر مقدس نجف کشته شدند


به دنبال برخوردهای ستيزه گران رقيب شيعی در شهرمقدس نجف که درجريان آن دست کم پنج نفرکشته و عده ای ديگر مجروح شدند، ابراهيم الجعفری نخست وزير عراق درتلويزيون ملی اين کشورظاهرگرديد وخواستار آرامش اوضاع شد.

آقای الجعفری در سخنان خود خشونت های روز چهارشنبه را محکوم کرد. خشونت پس از آن آغاز شد که هواداران مقتدی صدر، روحانی افراطی شيعی، در حالی که کوشش می کردند دفتر کار خود را در نجف بازگشائی کنند، وارد زد و خورد با رقبای شيعی خود شدند.

دربرخی ازگزارش ها، ازشبه نظاميان طرف مقابل به عنوان سپاهيان بدر ياد شده است. سپاهيان بدر متحد بزرگترين گروه سياسی شيعی درعراق، يعنی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق به شمار می روند.

گزارش می رسد که در بغداد نيز زد و خوردهائی بين دو گروه روی داده است.

هواداران مقتدی صدر در مجمع ملی عراق اعلام کردند به عنوان اعتراض، وظايف خود را در مجمع ملی به طور نامحدود به تعليق در می آورند. اعلام اين تصميم طرح مجمع ملی را در مورد رای گيری نسبت به پيش نويس قانون اساسی جديد عراق که قراراست امروز، پنجشنبه، صورت گيرد می تواند با مشکلاتی مواجه سازد.

در رويدادی ديگر در روز چهارشنبه، در جريان حمله شورشيان به چندين پاسگاه پليس در غرب بغداد، دست کم ۱۳ نفرجان خود را ازدست دادند و بيش از ۴۰ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG