لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

عکس العمل شديد ونزوئلا در مقابل پيشنهاد ترور پرزيدنت چاوز


ونزوئلا عکس العمل شديدی در مقابل اظهارات پت رابرتسون Pat Robertson که يکی از اشاعه دهندگان برجسته مسيحی در آمريکا است نشان داده است.

آقای رابرتسون پيشنهاد کرده است که آمريکا بايد پرزيدنت هيوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا را بقتل برساند. برونو آلوارز، سفير ونزوئلا در آمريکا، روز سه شنبه گفت که اظهارات آقای رابرتسون فراخوانی برای تروريسم است که لازم است به شديد ترين وجهی ازطرف کاخ سفيد محکوم شود.

خوزه وينسنت رانگل معاون رئيس جمهوری ونزوئلا نيز آقای رابرتسون را متهم به بيان اظهارات تروريستی کرده است. آقای رابرتسون روزدوشنبه در برنامه تلويزيونی خود بنام کلوپ ۷۰۰ گفت آقای چاوز تهديد خطرناکی برای ايلات متحده است و پيشنهاد کرد سازمانهای مخفی آمريکا "اورا خارج" کنند.

در قوانين آمريکا، کشتن يک رهبر کشور خارجی غيرقانونی است.

سخنگوی وزارت کشور آمريکا گفت اظهارات آقای رابرتسون نامناسب بوده است و نمايانگر سياست های آمريکا نيست.

آقای چاوز که در حال حاظر در کوبا بسر می برد گفت نمی داند آقای رابرتسون چه کسی است.

در همين حال آقای چاوز پيشنهاد کرده است که به مناطق کم بزاعت در آمريکا سوخت ارزان قيمت بدهد. اين پيشنهاد را آقای چاوز روز سه شنبه زمانی که کوبا را ترک می کرد اين موضوع را مطرح ساخت.

رهبر ونزوئلا گفت اگر واشنگتن موافقت کند، کشورش می تواند بنزين ارزان قيمت را مستقيماً در اختيار فقرای آمريکا قراردهد، در صورتی که دست" سفته بازها و استثمارگران" کوتاه شود.

ونزوئلا پنجمين کشور توليد کننده نفت در دنيا است و قيمت بنزين در آنجا پائين است. دولت بوش آقای چاوز را يک ترغيب کننده بیثباتی در کشورهای آمريکای لاتين می خواند.

XS
SM
MD
LG