لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

Editorial Aug. 23, 2005


E.U Calls off Nuclear Talks with Iran

براساس خبری که خبرگزاری رويترز مخابره کرده است، ژان باپتيست مته ای Baptist Mattei سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه ميگويد در سی ويکم اوت هيچ مذاکراه ای با مقامات دولت ايران درباره برنامه هسته ای آن کشور انجام نخواهد شد.

رويترز از قول آقای مته ای ميگويد " بر اساس توافق مشترکی که بين سه دولت اروپايی بعمل آمده روشن است که مادام که دولت ايران بيرون از چارچوب موافقت نامه پاريس قرار گرفته است، هيچگونه مذاکره ای با آن دولت صورت نخواهد گرفت." بر اساس توافق نامه پاريس، ايران موافقت کرده است فراوری وفعاليتهای غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد. اورانيوم غنی شده ميتواند برای توليد سلاحهای هسته ای بکار گرفته شود.

اوايل ماه جاري، دولت ايران با نقض اين موافقتنامه کار فراوری اورانيوم را در نيروگاه اصفهان از سر گرفت؛ و نيز از قبول پيشنهادهای اروپا دائر بر محدود کردن برنامه هسته ای در قبال مشوقهای اقتصادی سرباز زد.

شان مک کورمک McCormack سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد ايالات متحده و اروپا در زمينه برنامه هسته ای ايران نظر يکسانی دارند. آقای مکورمک ميگويد: " نگرانی ما، و نگرانی جامعه بين الملل، و نيز نگرانی سه کشور اتحاديه اروپا به فعاليتهای ايران برای توليد سلاحهای هسته ای زير پوشش برنامه هسته ای غير نظامی متمرکز است. نگرانی ما ، به ويژه، متوجه دسترسی ايران به چرخه سوخت هسته اي، و فناوری و دانش مرتبط با آن است."

گرگ شولت Greg Schulte نماينده ايالات متحده آمريکا در سازمان بين المللی انرژی اتمی است. وی ميگويد امتناع ايران از قبول پيشنهادهای اتحاديه اروپا و از سر گيری کار فراوری اورانيوم نشانگر آن است که " رهبری ايران مصمم است ... به توانايی لازم برای توليد جنگ افزار های هسته ای دسترسی پيدا کند. " آقای شولت اضافه ميکند که چنين هدفي" صلح و امنيت بين الملل را در معرض تهديد قرار ميدهد. تصور کنيد سلاح هسته ای به چنگ رژيمی افتد که گستاخانه از انجام تعهدات بين المللی خود سرباز ميزند؛ رژيمی که فعالانه از تروريسم بين المللی پشتيبانی ميکند؛ و رژيمی که به شدت با فرايند صلح خاورميانه مخالفت ميکند. ايران بايد از اين راه خطرناک بدور رود. " سازمان بين المللی انرژی اتمی قرار است در ماه سپتامبر گزارشی از فعاليتهای هسته ای ايران تهيه کند؛ و اين امکان وجود دارد که در آن زمان قضيه را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع کند.

XS
SM
MD
LG