لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۱

نخست وزير موقت عراق به تدوين پيش نويس قانون اساسی جديد خوشبين است


نخست وزير موقت عراق می گويد تقريبا تمام مسائلی که تدوين پيش نويس قانون اساسی جديد را به تاخير می اندازد، حل شده است.

ابراهيم الجعفری اين موضوع را روز سه شنبه در بغداد و در حالی عنوان کرد که مذاکره کنندگان تلاش می کنند در مورد نکات اصلی که در پيش نويس ارائه شده به پارلمان حل ناشده باقی مانده، به توافق برسند.

قانونگزاران ضرب الاجل تصويب پيش نويس را تا روز پنجشنبه تمديد کرده اند. مقامات می گويند فدراليسم و تقسيم اقتدار بين رياست جمهوری و پارلمان، از جمله مسائلی است که هنوز حل نشده است.

شيعيان و کردها خواهان يک دولت غير متمرکز هستند که اجازه دهد کردها در شمال و شيعيان در جنوب عراق، از يک خود مختاری منطقه ای برخوردار شوند. سنی ها، که پيش نويس قانون اساسی را امضا نکرده اند، از يک دولت مرکزی طرفداری می کنند و آنرا حافظ منافع خود در مرکز عراق می بينند.

در اين ميان، ارتش آمريکا در عراق می گويد در يک حمله انتحاری به يک ساختمان دولتی در روز سه شنبه، ۷ تن جان باختند و ۲۰ نفر مجروح شدند. بيانيه حاکی است که يک سرباز آمريکائي، يک پيمانکار آمريکائی و ۵ کارگر دولت عراق از جمله کشته شدگان بودند. ۹ پرسنل نظامی آمريکا نيز در ميان مجروحين ديده می شوند.

در رويدادی ديگر، به گفته مقامات امنيتی ، "نرمين عثمان" وزير محيط زيست عراق روز دوشنبه از حمله مردان مسلح در شمال بغداد جان بدر برد. در اين حادثه سه محافظ او مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG