لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۵

ماريا شاراپووا از روسيه تنيس باز شماره يک زنان جهان شد


ماريا شاراپووا تنيس باز ۱۸ ساله روس تنيس باز شماره يک زنان جهان شده است. اين بازيکن ماهر که بخاطر زيبائی خيره کننده اش توجه بسياری را بخود جلب کرده است، نخستين تنيس باز زن روس است که در مکان نخست رده بندی تنيس بازان زن جهان قرار گرفته است.

شاراپووا کمتر از يکسال پيش و در هفده سالگی سرينا ويليامز تنيس باز آمريکايی، دو بار مدافع جام قهرمانی ويمبلدون را شکست داد و نخستين بازيکن روس و در عين حال دومين تنيس باز جوانی شد که جام ويمبلدون را کسب کرد. پيش از او مارتينا هينگز بازيکن چک تبار سوئيسی در ۱۹۹۷ و در ۱۶ سالگی با کسب جام قهرمانی ويمبلدون بعنوان جوانترين قهرمان اين رويداد نامش را در تاريخ تنيس زنان ثبت کرد.

شاراپووا در رده بندی تنيس بازان زن جهان در هفته جاری جانشين ليندزی داونپورت تنيس باز آمريکايی شد که دچار آسيب ديدگی شده است.

شاراپووا پولسازترين زن ورزشکار در جهان است و افزون بر جوايز نقدی مسابقات ۲۵ ميليون دلار از طريق شرکت در آگهی های تجارتی برای کالاهای گوناگون از عطر و ادوکلن گرفته تا لباس و غيره درآمد داشته است و پوسترهای او در بسياری از مکانهای پر رفت و آمد مشاهده می شود. او در عين حال يک مدل است و در ويمبلدون امسال با پوشيدن کفشهای طلادوزی شده سر و صدای زيادی براه انداخت. ژاپن اخيرأ يک تمبر پست با عکس او منتشر ساخت.

شاراپووا که در ۹ سالگی همراه با پدرش از سيبری در روسيه به ايالت فلوريدا در جنوب آمريکا نقل مکان کرد تا در يک آکادمی درجه يک تنيس حضور يابد از همان زمان رؤيای قهرمان شدن را در سر می پروراند و از همان زمان برای رسيدن به هدفش کوشش کرد. مادرش دو سال بعد به آنان پيوست. عزم راسخ ماريا شاراپووا در کسب مهارتهای تنيس باعث شد که در نوجوانی بعنوان بهترين تنيس باز زن شناخته شود.

شاراپووا خود را آماده شرکت در تنيس آزاد آمريکا می کند که دوشنبه اينده در فلاشينگ ميدو در نيويورک آغاز می شود. در اين حال راجر فدرر تنيس باز سوئيسی در رده بندی تنيس بازان مرد جهان در مکان نخست جای دارد. فدرر در ۸۱ هفته پياپی تنيس باز شماره يک مردان جهان است.

XS
SM
MD
LG