لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

الحسنی: طرح قانون اساسی جديد عراق در وقت موعود تسليم شد


رئيس مجمع ملی عراق می گويد طرح قانون اساسی جديد عراق در وقت خود تسليم شده است، اما شيعيان، کردها و سنيان عراق سه روز ديگر فرصت دارند که مسائل معوقه را حل کنند.

حجيم الحسنی رئيس مجمع ملی عراق روزدوشنبه به خبرنگاران اظهارداشت هنوز سه مساله حل نشده باقی مانده است. آقای الحسنی افزود اين سه مساله عبارتند از فدراليسم، موضعی که بايد درقبال اعضای حزب بعث صدام حسين اتخاذ شود و اين موضوع که رئيس جمهوری عراق وسايرمقامات اين کشور چه اختياراتی را بايد دارا باشند.

رئيس مجمع ملی عراق ابرازاميدواری کرد که شيعيان، کردها وسنيان بتوانند به توافق برسند و روزپنجشنبه پيش نويس جامع قانون اساسی را ارائه کنند. درهمين حال رهبران کرد وشيعه عراق روز دوشنبه نسبت به طرح اعلام عراق به عنوان يک کشورفدرال به توافق رسيدند. اين طرحی است که رهبران اهل تسنن مخالف آن هستند. اين تحولات سياسی هنگامی روی می دهد که ارتش آمريکا می گويد به دنبال انفجار يک بمب درنزديکی پاسگاه نيروهای آمريکا درشهر سامره در روزدوشنبه، دوسربازآمريکائی جان خود را ازدست دادند و دوسربازديگرمجروح شدند. يک سربازآمريکائی نيزدرجريان حمله ای با راکت درجنوب بغداد کشته شد.

کاخ سفيد تحولات مربوط به تدوين پيش نويس قانون اساسی عراق را مورد استقبال قرارداد و آن را گام ديگری در راه روند دمکراتيک عراق توصيف کرد. کاخ سفيد اعلام کرد سه روزمهلت، به عراقی ها فرصت خواهد داد که درمورد قانون اساسی به توافق برسند وافزود دستيابی به دمکراسی کاردشواری است و روند آن اغلب کند وآهسته است.

دراعلاميه کاخ سفيد آمده است آمريکائيان به اميد آن هستند که شاهد ارائه متن نهائی پيش نويس قانون اساسی عراق در روز پنجشنبه باشند. پيشتر در روزدوشنبه، پرزيدنت بوش طی سخنانی اظهارداشته بود عراقی ها با فعاليت خود درتدوين يک قانون اساسی دمکراتيک، به چالش با تروريست ها برخاسته اند. پرزيدنت بوش اين نظرات را درجريان سخنرانی روز دوشنبه خود در ايالت يوتا درغرب آمريکا ابراز داشت. هدف ازاين سخنرانی، جلب هرچه بيشتر حمايت عمومی ازجنگ درعراق بود.

رئيس جمهوری آمريکا که هم اکنون درحال مرخصی درمزرعه شخصی خود درشهر کرافورد درايالت تگزاس به سرمی برد، درهفته جاری دوبار مرخصی خود را قطع کرد تا دوسخنرانی درباره عراق ونبرد با تروريسم درنقاط مختلف آمريکا به عمل آورد. درنزديکی کنوانسيون ملی يوتا تظاهراتی عليه جنگ سازماندهی شده بود.

XS
SM
MD
LG