لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۶

نظرات کاندوليزا رايس درباره سياست اقتصادی چين


کاندوليزا رايس وزيرامور خارجه آمريکا ميگويد اگر چين تغييرات اساسی در سياست های اقتصادی خود بوجود نياورد، "مسأله ای برای اقتصاد بين المللی" خواهد شد.

امروز جمعه خانم رايس در مصاحبه ای در واشنگتن گفت که وی به رهبران چين توصيه کرده است که به نگرانی های اعضأ کنگره و رهبران اقتصادی آمريکا توجه کنند. منقدين معتقدند که چين بايستی نرخ ارز خود را مجددأ تعديل کند تا که توازن تجارت بين المللی را احيأ کند.

با نرخ های مبادله ارز کنونی، توليد کنندگان آمريکائی احساس ميکنند که محصولات آنها در چين گرانتر از اندازه ای است که بايد باشد، و اينکه محصولات چينی خيلی در آمريکا ارزان هستند. ماه گذشته پکن نرخ ارز خود را دو به يک افزايش داد، ولی بسياری ازاقتصاد دانان غربی ميگويند تعديل بيشتری لازم است.

خانم رايس اقتصاد چين را اين هفته در مصاحبه ای با نيويورک تايمز مورد بحث قرار داد و نظرات وی درباره چين امروز منتشر شده اند.

وزير خارجه ميگويد که وی به رهبران چين گفته است که پرزيدنت بوش معتقد به تجارت آزاد است وليکن احساس ميکند که بايستی موانع غير عادلانه در برابر رقابت وجود نداشته باشد — به سخن خانم رايس "زمينِ بازی منصفانه ای برای کارگران و کشاورزان آمريکائی و محصولات آمريکائی."

خانم رايس ميگويد "خيلی از اين مناسبات بستگی به اين دارد که چينی ها چگونه عمل کنند." وی ميافزايد روابط پکن و واشنگتن "در بهترين سطح خود هستند،" در عين حال آمريکا همچنان نگران گسترش نظامی چين و کارنامه حقوق بشر و آزادی مذهب در چين است.

روزنامه نيويورک تايمز نظرات وزير خارجه را بعنوان "نقد تند" از چين ارزيابی کرده است، و آنرا علامت روشن "دلسردی و کلافگی" دولت بوش از "چين" خوانده است، زمانيکه هو جين تائو رئيس جمهور چين ماه آينده ديدار رسمی ای از واشنگتن خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG