لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۲

EDITORIAL: IRAN CRACKS DOWN ON KURDS


گزارشهای جديدی حاکی از فشار خفقان و اعمال زور عليه کردهای ايران است. خبرگزاری رويترز گزارش می دهد که بيش از ۱۰۰ نفر در شهر سقز دستگير شده اند و چند نفر نيز بقتل رسيده اند. در ماه می گذشته، گروه مستقل "خبرنگاران بدون مرز" از موج دستگيريهای روزنامه نگاران کرد بوسيله مقامات محلی ايران سخن بميان آورد و آنرا محکوم ساخت.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران نيز روزنامه "آشتی" و هفته نامه "آسو" را توقيف کرد. سازمان "خبرنگاران بدون مرز" اقدام دولت ايران را "سرکوب" مطبوعات کرد ناميد و اعلام کرد که اين عمل ايران در زمانی صورت می گيرد که کردستان ايران در دوران تشنج چون زمان کنونی بيش از پيش به روزنامه نگاران خود نياز دارد.

کردان که حدود ۱۰ درصد جمعيت ايران را تشکيل می دهند دارای فرهنگ و زبان مخصوص بخود هستند و اکثرا نيز بر خلاف اکثر ايرانيان سنی مذهبند. در ماه ژوئن گذشته نيروهای ايرانی يک جوان فعال کرد را بنام شووان قادری بقتل رسانيدند.

جرم شووان شرکت در تظاهرات مسالمت آميزی بود که در شهر کردنشين مهاباد در آذربايجان غربی بر پا شده بود. سازمان مستقل "اول حقوق بشر" می گويد پس از آنکه شووان قادری را کشتند سربازان ايرانی جسد او را به يک خودروی نظامی بستند و او را کشان کشان از نقطه ای به نقطه ديگر بردند.

سازمان " اول حقوق بشر" می گويد ترديدی نبود که هدف از اين عمل غير انسانی ايجاد رعب در ميان مردم بود...تا بدانند که چه سرنوشتی ممکن است در انتظار آنان باشد. نيل هيکز مدير برنامه های بين المللی سازمان مستقل "اول حقوق بشر" می گويد مرگ شووان قادری به نقطه حرکتی برای کردان ايران مبدل شده است.

آقای هيکز می گويد: « متعاقب قتل قادری يک رشته تظاهرات در مراکز عمده جمعيت کرد نشين صورت گرفته است. در اين تظاهرات مردم خواهان تحقيقات و اجراء عدالت در حادثه قتل قادری بوده اند.» سازمان عفو بين الملل نيز از مقامات ايرانی خواسته است نام همه کسانی را که تحت بازداشت در آمده اند اعلام کند... و از جزئيات اتهامات آنان همگان را آگاه سازد. وزارت امور خارجه آمريکا نيز می گويد در ايران محروم ساختن اقليتها از حقوق حقه خود يکی از مشخصات عملکرد سياه رژيم ايران در عرصه حقوق بشر و دموکراسی است.

وزارت امور خارجه آمريکا از مقامات ايرانی خواسته است خودداری پيشه کنند و مظاهر و مصاديق حقوق دموکراتيک مردم ايران را محترم بشمارند. پرزيدنت جرج- دابليو- بوش می گويد آمريکا معتقد به استقلال و تماميت ارضی ايران است و معتقد است که اين حق مردم ايران است که درباره آينده خود خود تصميم بگيرند.

رئيس جمهوری آمريکا می گويد:« آمريکا معتقد است که آزادی حق طبيعی و خداداد هر انسانی است و آزادی و آزادگی پديده ای است که جوهر روح انسانی را تشکيل می دهد. پرزيدنت بوش می گويد "من به مردم ايران می گويم همانطور که شما برای آزادی خود بپا می خيزيد...آمريکا نيز در کنار شما ايستاده است.»

XS
SM
MD
LG