لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

اسرائيل تخليه نوار غزه را آغاز کرد


اسرائيل نوار غزه را مهرو موم کرده و خروج خود از قلمرو فلسطينی را آغاز کرده است. نيروهای اسرائيلی امروز دوشنبه گذرگاه هاي مرزی نوار غزه را قطع کردند. اسرائيل به ٢١ شهرک يهودي نشين نوار غزه حکم تخليه داده است.

در تقاطع اصلي غزه موانع مرزی را پائين آوردند، و با نصب اطلاعيه ای به اسرائيلی ها هشدار دادند که از حالا حضور آنها در غزه غير قانونی است. نيروهای ارتش آماده اند که حکم تخليه را به اکثر ٩٠٠٠ ساکن يهودی غزه بدهند، و به آنها دو روز فرصت دهند اين منطقه را ترک کنند، قبل از آنکه با اسکورت جوخه های تخليه اسرائيلی بيرون شوند.

با اين وجود مقامات اسرائيلی ميگويند نيروهای نظامی به پنج يهودی نشين اعلان تخليه را شخصأ تحويل نميدهند، تا که از روياروئی با ساکنين مخالف تخليه اجتناب کنند.

روز يکشنبه، پليس راه هائی که به سوی مرز هستند را مسدود کرد، تا که از دخالت يهوديان افراطی معترض، در تخليه نوار غزه، جلوگيری کنند. نخست وزير اسرائيل آريل شارون پيشنهاد تخليه نوار غزه را سال پيش ارائه کرد. اسرائيل نوار غزه را در جنگ ۱٩٦٧خاورميانه تصرف کرد. شهرکهاي يهودي نشين اول بار حدود ۴۰ سال پيش تأسيس شدند. اسرائيل همچنين چهار شهرک را در کرانه غربی رود اردن بر ميچيند.

XS
SM
MD
LG