لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

تعداد بيسابقه ۱۴مدال طلا برای آمريکا در مسابقات جهانی دو وميدانی هلسينکی


در دهمين دور برگزاری مسابقات قهرمانی جهانی دو و ميدانی که در هلسينکی در فنلاند برگزار شد، تيم آمريکا با کسب تعداد بيسابقه ۱۴ مدال طلا، رکورد قبلی تعداد مدالهای طلا در اين رويداد را که در سال ۱۹۹۳ و در اشتوتگارت در آلمان بجای گذاشته شد،شکست.

آخرين سرود ملی که در مسابقات نواخته شد نيز سرود ملی آمريکا بود که تيم دوی ۱۰۰×۴ امدادی مردان آن با طی مسير مسابقه در ۲ دقيقه و ۵۶ ثانيه و ۹۱ صدم ثانيه صاحب مدال طلا شد. تيم باهاماس با ۲:۵۷:۳۲ مدال نقره و جامائيکا با ۲:۵۸:۰۷ مدال برنز اين رشته را کسب کردند.

تيم آمريکا با کسب ۲۵ مدال در مجموع، در اين رويداد در مکان نخست جای گرفت، تيم روسيه با هفت مدال طلا و ۲۰ مدال در مجموع دوم و تيم اتيوپی با ۳ مدال طلا و ۹ مدال در مجموع در مکان سوم قرار گرفت.

در نخستين رويداد در آخرين روز برگزاری مسابقات پائولا رادکليف دونده ۳۱ ساله بريتانيايی که در مسابقات المپيک تابستان گذشته در آتن پايتخت يونان افتاد و نتوانست در دو مسابقه دوی ۱۰هزار متر ماراتن زنان بدود و در هر دو رشته در مسابقات هلسينکی شرکت کرد، با کسب مدال طلای دوی ماراتن، شکست آتن را جبران کرد. رادکليف مسير ۴۲.۲ کيلومتر مسابقه را در ۲ ساعت و ۲۰ دقيقه و ۵۷ ثانيه دويد که رکورد تازه ای در مسابقات جهانی است. او گفت در طول مسير مسابقه تماشاگران خارجی او را تشويق ميکردند. وی اضافه کرد: " من صداهای فرانسوی شنيدم، صداهای آلمانی شنيدم، خيلی فنلاندی بودند، يکجا نام من مثل دوچرخه سواری تور فرانسه روی جاده نوشته شده بود که واقعأ دلپذير بود." رادکليف در دوی ۱۰ هزار متر بخوبی ندويد.

در مسابقات فنلاند رشيد رمزی دونده بحرينی با کسب عناوين قهرمانی دوی ۸۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر مردان ، نامش را بعنوان نخستين ورزشکاری که مدالهای طلای هر دو رشته را در يک رويداد واحد کسب کرد، در تاريخ برگزاری مسابقات ثبت کرد.

آخرين رکورد جهانی را در مسابقات هلسينکی، اوسليديس مناندز قهرمان المپيک در پرتاب نيزه زنان از کوبا ، با پرتاب نيزه بمسافت ۷۱ متر و ۷۰ سانتيمتر بجای گذاشت که ۱۶ سانتيمتر بهتر از رکورد قبلی خود او است.

مناندز که ادعا داشت ميتوانست حتی نيزه را دورتر پرتاب کند، گفت: " فکر نمی کنم از لحاظ تکنيکی نيزه را بنحو احسن پرتاب کردم، اگر می توانستم از لحاظ تکنيکی بهتر پرتاب کنم، شايد رکورد جهانی بهتر می شد." مناندز سومين زن ورزشکار بود که با بجای گذاشتن رکورد جهانی در هلسينکی، ۱۶۰ هزار دلار جايزه نقدی دريافت کرد. دو ورزشکار روسی اوليمپيادا ايوانووا در راهپيمائی ۲۰ کيلومتر زنان، و يلينا ايزينبايوا در پرش با نيزه رکوردهای جديد جهانی بجای گذاشتند.

يازدهمين دور مسابقات قهرمانی جهانی در سال ۲۰۰۷ در اوزاکا در ژاپن برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG