لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

آژانس اتمی از ايران خواسته است تمامی عمليات سوخت اتمی را متوقف کند


سازمان بين المللی انرژی اتمی از ايران خواسته است همه فعاليتهای هسته ای خود را که هفته پيش از سر گرفته است بحال تعليق درآورد. روز پنجشنبه هيأت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی به اتفاق آرا قطعنامه ای را تصويب کرد که در آن نگرانی عميق نسبت به اقدام ايران در از سر گيری فرآوری اورانيوم ابراز شده است.

با استفاده از اورانيوم غنی شده ميتوان سلاح هسته ای توليد کرد. اما قطعنامه، که پيش نويس آن را بريتانيا، فرانسه و آلمان تهيه کرده اند در مورد ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت سکوت کرده است.

دراين قطعنامه که توسط بريتانيا، فرانسه و آلمان ارائه شد، و آمريکا نيز آن را حمايت ميکند، نسبت به اقدام ايران به ازسرگيری تبديل اورانيوم، که می تواند برای توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد، نگرانی جدی ابراز شده است.

قطعنامه، ارجاع پرونده ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تحريم های تنبيهی احتمالی خواستار نشده است، اما سوم سپتامبر را ضرب الاجل پيروی ايران از توافقی قبلی در مورد تعليق تمامی عمليات مرتبط با فرآوری سوخت اتمی ميداند.

تهران چند ساعت پيش از رای گيری در مورد قطعنامه ، آن را رد کرده بود زيرا ايران را از تبديل اورانيوم به سوخت درجه پائين برای رآکتورهای اتمی منع ميکند.

آمريکا،و اتحاديه اروپا ميگويند حدس ميزنند ايران مخفيانه در پی تبديل اورانيوم به سوخت درجه بالا برای تسليحات اتمی است. ايران بارها اين اتهام را تکذيب کرده است.

پرزيدنت بوش از اقدام سازمان انرژی اتمی استقبال کرد و آن را نخستين گام مثبت ناميد.

پرزيدنت بوش گفت با اتحاديه اروپا همکاری خواهد کرد تا به ايران نشان دهد که جامعه جهانی بر اين باور است که ايران نبايد از توانايی توليد سلاح هسته ای برخوردار بشود

XS
SM
MD
LG