لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

ايران پلمب های اتمی سازمان ملل را برداشت


اتحاديه اروپا قطعنامه ای را به آژانس بين المللی انرژی اتمی پيشنهاد کرده است که از ايران ميخواهد تمامی کارهای سوخت اتمی را متوقف کند. قطعنامه پيشنهادی که توسط فرانسه، بريتانيا و آلمان ارائه شده است، در جلسه روز پنجشنبه آژانس بررسی خواهد شد. نمايندگان آژانس سرگرم تبادل نظر در باره واکنشی به تصميم ايران برای ازسرگيری فرآيند اورانيوم هستند.

ايران پيشتر گفته بود پلمب هائی را که آژانس بين المللی انرژی اتمی در بخش هائی از يک واحد فرآوری اورانيوم کارگذاشته ، برداشته و راه را برای ازسرگيری کار در اين واحد جنجالی در مرکز کشور هموار کرده است.

وزارت امور خارجه آمريکا اين اقدام ايران را گامی منفی و بخشی از يک رشته اقدامات تحريک آميزی توصيف کرد که ايران را در صحنه بين المللی منزوی تر خواهدکرد.

اين اقدام امروز، چهارشنبه، و هنگامی اعلام شد که هيات مديره آژانس بين المللی انرژی اتمی اجلاس اضطراری خود را در وين در باره اقدامات ايران، به حالت تعليق درآورد.

ديپلوماتها بعدا در تلاش برای توافق بر سر يک پاسخ رسمی، جلسه ای غير رسمی تشکيل دادند . اما به گزارش خبرگزاريهای غربی نتوانستند به توافقی دست يابند و سخنگوی آژانس نيز گفته است که اجلاس رسمی بعدی روز پنجشنبه تشکيل خواهد شد.

ايران برای رفع ظنّ های آمريکا و اروپا، که ميگويند تهران پنهانی در کار توليد سوخت برای تسليحات اتمی است، در نوامبر گذشته موافقت کرده بود کار تبديل اورانيوم را در تاسيسات اصفهان معلّق بگذارد.

اتحاديه اروپا با پشتيبانی آمريکا تهديد کرده است در صورتيکه تهران کار مورد ظنّ سوخت را از سر بگيرد، ايران را برای تحريم های تنبيهی احتمالی به شورای امنيت سازمان ملل متحد ببرد.

شورای امنيت در صورتيکه تشخيص بدهد تهران پيمان منع گسترش تسليحات اتمی را نقض کرده است می تواند عليه ايران تحريم های تنبيهی وضع کند.

XS
SM
MD
LG