لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

Editorial: Cuban Dissident to face Trial


سه کوبائی دگرانديش ديگر به اتهام دروغين و مجهول " تلاش برای سست کردن مبانی حکومت کمونيست فيدل کاسترو" تحت محاکمه قرار گرفته اند. رنه گومز مانزانو دگرانديش حقوقدان اسکارماريوگونزلس روزنامه نگار مستقل و هوليوسزار لوپز فعال سياسی بموجب همين قانون با تعقيب قضائی روبرو هستند. اين قانون در سال ۲۰۰۳ برای محکوم ساختن ۷۳ کوبائی که تنها گناه آنان دعوت برای آزادی و دموکراسی در کوبا بود مورد استفاده قرار گرفت. قانون مورد بحث ما" که قانون حفاظت از استقلال ملی کوبا نام دارد" در سال ۱۹۹۹ تصويب گرديد.

بموجب اين قانون هر کس که بزعم دولت کوبا با رسانه های خارجی در تماس باشد و هر کس که باز هم بقول دولت کوبا اوراق و جزوات مضره در اختيار داشته باشد و يا چنين وسائلی را توليد يا توزيع کند به مجازات حبس محکوم خواهد شد. حکومت فيدل کاسترو از اين قانون برای خفه کردن صدای هر نوع مخالفتی استفاده می کند.

اين سه متهم جزئی از ۹ دگر انديش هستند که متعاقب بازداشت حداقل ۳ نفر در تاريخ ۲۲ ماه ژوئيه که در نظر داشتند به نشانه اعتراض در برابر سفارت فرانسه اجتماع کنند به دستگيری در آمدند. هدف از سازماندهی اعتراضات آزادی زندانيان سياسی بود. علاوه بر اين ۶ دگرانديش ديگر نيز به اتهام بر هم زدن آرامش عمومی که در تظاهرات خيابانی نا مرتبط با مسائل اين مقوله در تاريخ سيزدهم ژوئيه دستگير شده بودند هنوز هم تحت بازداشت قرار دارند.

در کوبا کسانيکه به طرفداری از حقوق حقه انسانها بر می خيزند با زندان و بد رفتاری روبرو می شوند. کلب مک کری که هماهنگ کننده سياستهای آمريکا بمنظور تضمين تبديل حکومت کمونيستی کوبا به نظام دموکراسی است می گويد که ايالات متحده آمريکا همراه کسانی است که در کوبا با ديکتاتوری فيدل کاسترو به مقابله بر می خيزند.

مک کری می گويد:« ديِکتاتوری فيدل کاسترو برای ۴۶ سال بعمد آگاهانه و در کمال بيرحمی ميان خانواده های کوبائی جدائی افکنده است. البته اين خود مردم کوبا چه شجاعان داخل و چه کوبائیهای مقيم خارج هستند که بايد در مورد آينده کشور خود تصميم بگيرند. اما دنيای متمدن نيز اخلاقا مسئول است برای بازگرداندن اعضاء دور افتاده به آغوش خانواده های خويش وارد ميدان عمل شود.» روزی که مردم کوبا آزادی خود را باز يابند چندان دور نيست.

اما به گفته پرزيدنت بوش رئيس جمهوری آمريکا ايالات متحده در انتظار روز آزادی کوبا دست روی دست نمی گذارد بلکه برای تحقق هرچه زودتر آن روز موعود تلاش می کند!

XS
SM
MD
LG