لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

احمدی نژاد پيشنهاد اروپا را اهانتی به ملت ايران ناميد


محمود احمدی نژاد رئيس جمهور جديد ايران ميگويد پيشنهادهای اروپا برای ترغيب ايران به متوقف کردن برنامه توليد سوخت هسته ای ، "مجموعه توهين به ملت ايران تلقی ميشود".

بااينحال خبرگزاری ايسنا گزارش داد که رئيس جمهور در يک مکالمه تلفنی با کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد گفته است که "پس از استقرار دولت ابتکارات و پيشنهادات جديدي" برای پايان دادن به بن بست کنونی ارائه خواهد داد.

احمدی نژاد اين موضوع را در حالی عنوان کرد که آژانس بين المللی انرژی اتمی به نخستين دو روز مذاکرات فوق العاده در وين پايان داد. انتظار می رفت هيات مديره آژانس در باره پيش نويس قظعنامه ای که به ايران هشدار می دهد برنامه های تبديل و غنی سازی اورانيوم را از سر نگيرد، بحث کند.

نظرات آقای احمدی نژاد روز سه شنبه در حالی اعلام شد که سازمان بين المللی انرژی اتمی به نخستين دور نشست اضطراری خود در وين پايان داد.

گفتگوها به منظور مقابله با آغاز مجدد عمليات فرآوری اورانيوم انجام شده است. اتحاديه اروپا با پشتيبانی آمريکا تهديد کرده است پرونده ايران را به شورای امنيت ارجاع خواهد کرد.

چنانچه شورای امنيت دريابد که ايران از تعهدات مربوط به معاهده منع توليد سلاحهای هسته ای تخطی کرده است، ممکن است ايران را مشمول تحريمه سازد.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه گفت نسبت به طرحهای هسته ای ايران عميقاً مظنون است؛ با اينحال تمايل رئيس جمهور جديد ايران را برای ارائه پيشنهادهای تازه تحولی مثبت خواند.

XS
SM
MD
LG