لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

گزارش اقتصادی، ٧ اوت


رکورد بالاترين قيمت جهانی نفت، افزايش مناقشات تجاری ژاپن و آمريکا، بالارفتن ميزان خريد مردم، خبر انتشار اوراق قرضه سی ساله در آمريکا از ماه فوريه سال 2006، افزايش مشاغل و کاهش متقاضيان بيمه بيکاری در آمريکا از مهمترين خبرهای اقتصادی هفته گذشته بودند.

هفته گذشته سه بار در سه روز متوالی قيمت جهانی نفت ارزش بالاترين قيمت خود را شکست و روز چهارشنبه در بازار نفت نيويورک هر بشکه به مبلغ 62 دلار و 47 سنت بفروش رفت. در خبری ديگر هفته گذشته وزارت بازرگانی ژاپن اعلام کرد که که از اول ماه سپتامبر بر روی 15 نوع از محصولات فولاد وارداتی از آمريکا تعرفه های گمرکی خواهد بست.

کميته بهداشت مواد غذائی ژاپن نيز روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد بررسی های خود را پيرامون واردات مجدد گوشت از آمريکا که از سال 2003 پس از کشف بيماری جنون گاوی در آمريکا متوقف شده است، بحالت تعليق در آورده است. اقدامات تلافی جويانه تجاری ژاپن به اعتراض به قانون مصوبه سال 2000 آمريکا در ارتباط به بستن تعرفه های گمرکی بر روی ورقه های فولادی وارداتی ژاپن صورت ميگيرد. و اما، گزارشهای اقتصادی هفته گذشته نشان ميدهد که اقتصاد آمريکا سالم است و از رشدی ثابت بر خوردار است.

بگزارش وزارت بازرگانی آمريکا ميزان خريد مردم، که دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد، در ماه ژوئن افزايش يافته است. از سوی ديگر بگزارش روز جمعه هفته گذشته وزارت کار آمريکا 207 هزار شغل جديد در ماه گذشته در آمريکا ايجاد شده است . وزارت کار آمريکا همچنين هفته گذشته اعلام کرد هزار نفر از تعداد کسانيکه برای اولين بار درخواست کمک های ناشی از بيکاری کرده اند کاسته شد و تعداد کل متقاضيان بيمه بيکاری در آمريکا به 312 هزار نفر رسيد.

XS
SM
MD
LG