لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۷

تأخير جلسه قانون اساسی عراق


توفان شديد شن در بغداد، رهبران سياسی عراق را مجبور کرده است برای دومين روز پياپی گفتگوهای خود را، که به منظور شکستن بن بست بر سر پيش نويس قانون اساسی انجام ميشود، لغو کنند.

مقامات قصد دارند اختلافات مربوط به فدراليسم، هويت ملی و نقش اسلام را به موقع رفع کنند تا بتوانند پيش نويس قانون اساسی را پيش از انقضای ضرب الاجل ۱۵ اوت تدوين کنند.

اما توفان شن روز دوشنيه رفت و آمد در بغداد را تقريباً غير ممکن ساخت. صدها تن از ساکنان شهر بخاطر ابتلا به نفس تنگی به بيمارستانها مراجعه کردند. در همين حال يک کميته مستقل رئيس سابق برنامه نفت برای غذای عراق را به فساد متهم کرده است.

اين کميته توصيه ميکند که چنانچه مقامات اجرای قوانين بخواهند بنون سيوان Benon Sevan رئيس سابق برنامه برای غذا را تحت پيگرد قانونی قرار دهند، کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد بايد مصونيت ديپلماتيک وی را لغو کند.

آقای سيوان اين اتهامات را انکار ميکند. درهمين حال وزارت دادگستری ايالات متحده اعلام کرد، الکساندر ياکوولوف Yakovlev مقام سابق سازمان ملل، چند ساعت پيش از لغو مصونيت سياسيش بوسيله کوفی عنان، با اقرار به تبانی و تقلب در استفاده از وجوه برنامه نفت برای غذا به گناه خود اعتراف کرده است.

در اين ميان، خانواده صدام حسين، تيم قانونی او در اردن را برکنار کرده ، و يک وکيل عراقی را برای دفاع از وی در برابر اتهامات جنايت عليه بشريت باقی گذاشته است. خانواده صدام می گويد " خليل دوليمی " را به عنوان تنها مشاور قانونی نگاهداشته است.

در تيم برکنار شده، شماری از وکلای خارجي، از جمله دختر معمر قذافی رهبر ليبی و رمزی کلارک وزير سابق دادگستری آمريکا حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG