لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

تلاشهای گسترده برای نجات خدمه زيردريائی روسی


يک افسر نيروی دريايی روسيه ميگويد گروههای نجات از هفت ملوان روسی که در يک زيردريايی کوچک در بستر اوقيانوس گرفتار شده اند ساعتها فاصله دارند.

هوای ذخيره اکسيژن دار اين ملوانان رو به اتمام است. در اين حال نيروی دريايی روسيه ميگويد دستگاه زير آبی کنترل از راه دور بريتانيا را به زير آب فرستاده است تا بتواند، پيش از تمام شدن اکسيژن، آنها را نجات دهد. اين دستگاه رٌباتی به اعماق اوقيانوس فرو ميرود و مقامات اميدوارند که اين دستگاه بتواند مواد زائدی را که مانع حرکت زيردريايی شده است از ميان بردارد.

ايالات متحده و ژاپن در عمليات نجات به روسيه کمک ميکنند. اما دريادار ولاديمير پپه ليايوف Pepelyayev ميگويد ذخيره هوای موجود در اين زير دريايی به اندازه ای هست که ملوانان بتوانند تا آخر روز يکشنبه دوام بياورند. وی اضافه ميکند که وضعيت سرنشينان زيردريايی در حال حاضر" رضايت بخش " است.

قايقهای نجات زيرآبی آمريکا و بريتانيا بوسيله کشتی به سوی زيردريايی روسی روانه شده اند. اين زير دريايی در شرق روسيه در شبه جزيره کامچاتکا گرفتار شده است. نيروی دريايی روسيه ميگويد گروه های نجات روسيه برای بالا آوردن زيردريايی به روی آب کابلهايی به دور زيردريايی بسته اند؛ اما هنوز روشن نيست که آيا گروههای نجات خواهند توانست آن را به سطح دريا بکشانند . اين زيردريايی در حدود ۲۰۰ متری زير سطح اوقيانوس از حرکت بازمانده است و تجهيزات برونی آن با آنتن يک سيستم هشدار دهنده نظامی در هم پيچيده است.

اين واقعه نزديک به پنج سال پس از غرق شدن يک زيردريايی اتمی روسيه در دريای " بارنتز Barents روی ميدهد. در آن حادثه، که در پی وقوع يک انفجار رخ داد تمامی ۱۱۸ سرنشينان زيردريايی جان سپردند.

XS
SM
MD
LG