لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

ايران پيشنهاد اتمی اروپا را ردّ کرد اما ميگويد مايل به ادامه تماس  و گفتگوست


ايران با ردّ پيشنهاد اروپا برای پايان بخشيدن به اختلاف نظری عميق بر سربرنامه اتمی جنجال برانگيز تهران، آن را غير قابل قبول توصيف کرده است و ميگويد اين پيشنهاد پائين تر از حداقل انتظارات ايران است.

حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امورخارجه تصميم ايران را امروز، شنبه، در راديوی دولتی اعلام کرد و گفت مقامات در تهران ظرف يکی دو روز آينده رسما اروپائی ها را از موضع ايران با خبر خواهند کرد.

برغم ردّ پيشنهاد اروپائی ها توسط ايران، سخنگوی وزارت امورخارجه در تلويزيون دولتی گفت که ايران مايل است به تماس و گفتگو در باره مسئله ادامه دهد.

ديپلوماتهای بريتانيا، فرانسه و آلمان پيشنهاد خود را روز جمعه به ايران ارائه دادند. اعضای اتحاديه اروپا ميگويند اگر ايران با تعهدی الزامی برای عدم توليد تسليحات اتمی موافقت کند آنها متقابلا سوخت و ديگر خدمات درازمدت را برای توليد برق اتمی در اختيار جمهوری اسلامی خواهند گذاشت .

وزارت امورخارجه ايران در اعلاميه خود بوضوح نگفته است اقدام بعدی در تاسيسات اتمی اصفهان چيست. آژانس بين المللی انرژی اتمی جلسه ای اضطراری برای روز سه شنبه درنظر گرفته است تا به ايران اخطار بدهد که فعاليت های غنی سازی اورانيوم را در اصفهان ازسر نگيرد. در صورت بی اعتنائی ايران به خواست جامعه بين المللی آژانس می تواند از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستار وضع تحريم های تنبيهی عليه ايران شود.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری جديد ايران بدون اشاره مستقيم به اين مضوع جنجالی، در مراسم تحليف خود گفت مناسبات حسنه با تمامی جهان در کانون سياست خارجی دولت اوست. اما افزود که ايران در مقابل آنهائی که ميخواهند حقوق اش را نقض کند مرعوب و يا تسليم نخواهد شد.

ناظران آژانس بين المللی انرژی اتمی در اين هفته برای بازرسی از تاسيسات اتمی اصفهان راهی تهران ميشوند.

XS
SM
MD
LG