لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

پيشنهادهای اتحاديه اروپا به ايران ارائه شد


ايران پيشنهادهای اتحاديه اروپا برای پايان بخشيدن به اختلافات ناشی از برنامه اتمی تهران را مورد بررسی قرار داده است. اين پيشنهادها امروز، جمعه، توسط سفيران بريتانيا، فرانسه و آلمان ارائه شد، که با ايران در مورد ضمانت های صلح آميز بودن برنامه اتمی اش مذاکره کرده اند.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه ايران گفت تهران بررسی پيشنهادها را ظرف يکی دو روز به انجام ميرساند و پاسخ خود را بزودی ارائه خواهد داد.

جزئيات هنوز اعلام نشده است اما نيويورک تايمز به نقل از ديپلوماتها ميگويد در چارچوب اين پيشنهادها دسترسی ايران به رآکتورها و سوخت اتمی و نيز برقراری مناسبات کامل اقتصادی با غرب امکان پذير خواهد شد، مشروط بر آنکه تهران به عمليات تبديل اورانيوم که به عنوان بخشی از يک برنامه تسليحات اتمی مورد ظنّ است پايان دهد. نيويورک تايمز ميگويد اروپا خواستار تعهد ايران برای پايان بخشيدن به هرگونه اقدامی در مورد تبديل و غنی سازی اورانيوم است.

اتحاديه اروپا در پيشنهادهای خود همچنين تجارت، سرمايه گذاری و همکاريهای فنی و سياسی را وعده داده است.

ديپلوماتهای اروپائی روز پنجشنبه از آژانس بين المللی انرژی اتمی خواستند برای اتخاذ تصميماتی که نگذارد ايران تبديل اورانيوم را ازسر بگيرد، جلسه ای اضطراری تشکيل دهد. سخنگوی آژانس امروز گفت اين جلسه روز سه شنبه تشکيل ميشود.

XS
SM
MD
LG