لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

توافق آمريکا و چين در جلوگيری از طرح توسعه اختيارات شورای امنيت


سفير چين در سازمان ملل متحد ميگويد واشنگتن و پکن توافق کرده اند از تصويب طرح چهار متحد آمريکا در زمينه توسعه اختيارات شورای امنيت سازمان متحد جلوگيری کنند.

سفير چين در سازمان ملل روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت با جان بولتن سفير آمريکا در سازمان بر سر جلوگيری از تلاشهای کشورهای معروف به " گروه چهار" به منظور اضافه کردن شش کرسی دائم بدون حق وتو در شورای امنيت به توافق رسيده است.

گروه چهار از برزيل، هندوستان، ژاپن و آلمان تشکيل شده است. وی گفت بر اساس اين توافق هر دو نماينده بطور مستقل فعاليت خواهند کرد تا، بنا به گفته وی " دوستانمان را در نقاط مختلف جهان" راضی کنيم که مانع تصويب اين قطعنامه شوند.

اين خبر هنگامی اعلام ميشود که رهبران اتحاديه آفريقا در جلسه خود در اتيوپی دعوت کشورهای گروه چهار را دائر بردست کشيدن از کوششهای مربوط به اضافه کردن دست کم دو کرسی دائم با داشتن حق وتو برای کشورهای آفريقايی رد کردند.

در حال حاضر شورای امنيت سازمان ملل دارای ۱۵ عضو است که ده عضو برای دوره های دو ساله انتخاب ميشوند و ۵ عضودائمی ،يعنی ايالات متحده، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه ، از حق وتو برخواردار هستند.

XS
SM
MD
LG