لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

Editorial: Free Press in Venezuela


Editorial: Free Press in Venezuela

کانون مطبوعات کشورهای امريکايی با صدور بيانيه ای بازرسی های دولت ونزوئلا را از روزنامه ال اونيورسال " دخالت در رويه و خط مشی سردبير يک روزنامه مستقل و نوعی بی حرمتی آشکار نسبت به آزادی بيان و آزادی مطبوعات " توصيف کرده است .

اين مؤسسه غير انتفاعی نماينده بيش از هزار و سيصد روزنامه و مجله در نيمکره غربی است.

دليل اين بازرسی ها چيست؟ ايساياس رادريگز، دادستان کل ونزوئلا ميگويد دليل آن انتشار سرمقاله ای در روزنامه که " اهانت، تمسخرعلنی و افترا نسبت به تشکيلات دادستانی و قوه قضاييه کشوراست"

گونزالو ماروکين سر دبير روزنامه " پرينسا ليبری" در شهر گواتمالا، که در عين حال رئيس کميته آزادی مطبوعات و اطلاعات کانون مطبوعات کشورهای آمريکايی است ، ميگويد، عمل دولت پرزيدنت هوگو چاوز " يکبار ديگر وجود يک سياست مستمر دولتی عليه آزادی مطبوعات را ثابت ميکند. نتيجه اين سياست تاکنون تصويب اصلاحيه قانون کيفری، و جلوگيری از انتقاد از مقامات دولتی بوده است." پرزيدنت چاوز هدف خود را به روشنی اعلام کرده است: او ميگويد قصداو آن است که " مردم را از خودکامگی صاحبان رسانه های خصوصی رها سازد." به کلام ديگر، آقای چاوز ميخواهد بر رسانه ها کنترل دولت را اعمال کند.

ميرو کسادا که سردبير روزنامه پروئی " ال کُومرسيو " است ميگويد: " نبايد خود را فريب بدهيم. آنچه که در معرض خطر است حق همه شهروندان است که اطلاعات درست دريافت کنند؛ نه اينکه تنها اطلاعاتی در دسترس آنها قرار داده شود که دلخواه دولت باشد ؛ مشابه اوضاعی که در کوبا جريان دارد."

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا ميگويد تهديدی که متوجه نهادهای مستقل، مانندمطبوعات، در ونزوئلا است بايد در سطح منطقه مايه نگرانی باشد. خانم رايس ميگويد: " اين مسأله تنها بين ايالات متحده و ونزوئلا نيست ؛ بلکه مسأله ای است که کل فرايند دموکراسی و فرصتهای دموکراتيک را در ونزوئلا در بر ميگيرد. مثلاً آيا آزادی مطبوعات وجود خواهد داشت؟ آيا به اپوزيسيون فرصتی داده خواهد شد تا خود را تجهيز کند؟ آيا با پارلمان چگونه برخورد خواهد شد؟ و آيا بر سر مردمی که از دولت انتقاد ميکنند چه خواهد آمد؟" هرجا که دولت اخبار را کنترل ميکند و بر تبادل افکار مردم نظارت میکند، لاجرم فساد و سرکوب در پی آن ميايد. بازرسی روزنامه " ال اونيورسال " بوسيله دولت پرزيدنت چاوز برای مردم ونزوئلا خبر ناخوشايندی است. پرسشی که مطرح است اين است: آيا مردم اين را پذيرا خواهند شد؟

XS
SM
MD
LG