لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

گوری بی نام و نشان، جايگاه ابدی پادشاه متوفی عربستان


ملک فهد پادشاه فقيد عربستان سعودی روزسه شنبه به دنبال مراسم ساده ای که رهبران کشورهای اسلامی در آن شرکت داشتند، در گوری بی نام و نشان درپايتخت عربستان سعودی به خاک سپرده شد.

پادشاه فقيد عربستان سعودی که سال ها رهبری کشورخود را برعهده داشت، روزدوشنبه در رياض در گذشت. وی هنگام مرگ درسال های اوليه دهه هشتاد حيات خود قرارداشت.

درحالی که جنازه ملک فهد که در يک کفن قهوه ای رنگ پيچيده شده بود به خاک سپرده می شد، تلويزيون سعودی جمعيتی از مردان مسلمان را که درمحل آرامگاه درگورستان رياض اجتماع کرده بودند، نشان می داد.

طبق عرف عربستان سعودی، غيرمسلمانان اجازه ندارند در مراسم ترحيم و خاک سپاری مسلمانان شرکت کنند. اندکی پس از پايان مراسم ترحيم، ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه برای تسليت وادای احترام وارد رياض شد.

هياتی از آمريکا نيزبه رياست ديک چينی معاون رئيس جمهوری هم اکنون در راه عزيمت به عربستان سعودی است. پرزيدنت بوش رئيس جمهوری پيشين آمريکا و کولين پاول وزيرامور خارجه پيشين آمريکا از جمله اعضای هيات آمريکائی هستند.

مراسم ترحيم و خاکسپاری ملک فهد روزسه شنبه به رهبری ملک عبدالله برادر ناتنی جوانتر ملک فهد و وليعهد پيشين عربستان سعودی که به عنوان پادشاه جديد سلطنت خود را آغاز کرده است، برگزارشد.

پادشاه جديد ازسال ۱۹۹۵ که ملک فهد دچارسکته مغزی شد، عملا زمام امورعربستان سعودی را در دست داشته است.

XS
SM
MD
LG