لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

عکس العمل فرانسه به تصميم جمهوری اسلامی برای از سر گيری فعاليت اتمی در اصفهان


فرانسه می گويد ايران در صورتی که تصميم خود را برای سرگرفتن فعاليت های اتمی حساس در تاسيسات اصفهان تغيير ندهد، ممکن است آغاز بحران بين المللی عمده ای را موجب شود.

" دومينيک دو ويل پن" نخست وزير فرانسه روز سه شنبه به راديو " اروپای – يک" گفت: اگر ايران به تعهدی که برای تعليق فعاليت های اتمی خود به اتحاديه اروپا داده است پای بند نماند، پرونده آن به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد.

شورايعالی امنيت ملی جمهوری اسلامی می گويد تصميم آن برای از سرگيری فعاليت در اصفهان، موافقت با تعليق غنی سازی اورانيوم را نقض نمی کند، و يادآور می شود که در برای گفت و شنود با اروپا همچنان باز است.

در اين ميان، در يک گزارش مطبوعاتی گفته می شود يک بررسی اطلاعاتی عمده آمريکا نشان می دهد ايران حدود ۱۰ سال با توليد عنصر عمده سلاح اتمی فاصله دارد- در بررسی های قبلی، اين مدت ۵ سال تخمين زده می شد.

واشنگتن پست به نقل از منابع دولت می نويسد اطلاعی وجود ندارد که کارهای پنهانی ارتش ايران را مستقيما به برنامه توليد سلاح های اتمی ارتباط دهد. اما گزارش ياد آور می شود که روشن است ايران ، اکثرا از طريق برنامه انرژی اتمی خود، تکنولوژی هائی را که می تواند برای بمب سازی به کار رود، فراهم می آورد.

XS
SM
MD
LG