لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

EDITORIAL: IRAN SAYS IT WILL PROCEED WITH THE NUCLEAR ACTIVITIES


ايران به آگاهی سازمان بين المللی انرژی اتمی رسانيده است که در نظر دارد فعاليت تسهيلات اتمی خود را در اصفهان تجديد کند. تاسيسات اتمی ايران در اصفهان سنگ اورانيوم را به گاز تبديل می کند که می تواند غنی سازی شود.

از اورانيوم غنی شده می توان برای ساختن اسلحه اتمی استفاده کرد. دولت آمريکا و دول ديگر ظنين هستند که ايران/ زير پوشش برنامه انرژی غير نظامی خود در باطن در صدد توليد سلاحهای اتمی است.

در ماه نوامبر سال ۲۰۰۴ ايران پذيرفت موقتا فعاليتهای غنی سازی خود را مادام که مذاکرات با سه کشور بريتانيا، فرانسه و آلمان ادامه دارد متوقف سازد. تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد دولت آمريکا چون گذشته از فعاليتهای ۳ کشور اروپائی حمايت می کند سخنگو می گويد: لازمه ادامه فعاليتهای سه کشور اروپائی اجراء کامل تعهدات موافقتنامه سال ۲۰۰۴ پاريس است که بنوبه خود تعليق کليه فعاليتهای چرخه سوخت هسته ای بخصوص فعاليتهای تبديل سازی اورانيوم را الزام آور می سازد.

آقای کيسی می گويد موضع آمريکا کاملا روشن است اگر ايران براستی به تهديد خود عمل کند و تعليق غنی سازی را موقوف سازد در اينصورت ما هم همکاری خود را با سه کشور اروپائی بعنوان گام نخست آغاز خواهيم کرد و پس از آن با هيئت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی به مشورت خواهيم پرداخت. همانطور که ميدانيد موضع ما هميشه اين بوده است که در صورتيکه اين واقعه روی دهد در اينصورت بايد پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع گردد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد مخير است ايران را مشمول تحريم سازد. دولت آمريکا و نيز سه دولت اروپائی بی هيچ ابهامی بار ها اين نکته را مشخص ساخته اند که ايرانی که مسلح به تسليحات اتمی باشد قابل قبول نيست.

XS
SM
MD
LG