لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

هشدار سه کشور اروپائی به جمهوری اسلامی بر سر فعاليت های اتمی


جمهوری اسلامی می گويد قصد ندارد طرح های خود را برای از سرگرفتن فعاليت های اتمی حساس رها کند.

وزيران امور خارجه بريتانيا، فرانسه و آلمان روز سه شنبه نامه مشترکی امضا کردند که به ايران عليه تجديد فعاليت در تاسيسات اتمی اصفهان هشدار می دهد. نامه، که به شورايعالی امنيت ملی تحويل داده شد، تهديد می کند که اگر تهران به تعهدات گذشته خود پای بند نماند، اقدامات نامشخص ديگری صورت خواهد گرفت.

با اين حال، مقامات جمهوری اسلامی می گويند طرح آنها برای از سرگيری فعاليت های هسته ای قابل برگشت نيست. پيشتر، وزير امور خارجه فرانسه گفت ايران در صورتی که تصميم خود را برای سرگرفتن فعاليت های اتمی حساس در تاسيسات اصفهان تغيير ندهد، ممکن است آغاز بحران بين المللی عمده ای را موجب شود.

" دومينيک دو ويل پن" نخست وزير فرانسه روز سه شنبه به راديو " اروپای – يک" گفت: اگر ايران به تعهدی که برای تعليق فعاليت های اتمی خود به اتحاديه اروپا داده است پای بند نماند، پرونده آن به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد.

در اين ميان، در يک گزارش مطبوعاتی گفته می شود يک بررسی اطلاعاتی عمده آمريکا نشان می دهد ايران حدود ۱۰ سال با توليد عنصر عمده سلاح اتمی فاصله دارد- در بررسی های قبلی، اين مدت ۵ سال تخمين زده می شد.

واشنگتن پست به نقل از منابع دولت می نويسد اطلاعی وجود ندارد که کارهای پنهانی ارتش ايران را مستقيما به برنامه توليد سلاح های اتمی ارتباط دهد. اما گزارش ياد آور می شود که روشن است ايران ، اکثرا از طريق برنامه انرژی اتمی خود، تکنولوژی هائی را که می تواند برای بمب سازی به کار رود، فراهم می آورد.

XS
SM
MD
LG