لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

عکس العمل رهبران جهان نسبت به درگذشت ملک فهد


رهبران جهان از ملک فهد پادشاه فقيد عربستان سعودی به عنوان مردی که طرفدار مناسبات خوب با غرب بود و به برقراری ثبات در خاورميانه کمک کرد، تجليل می کنند.

پرزيدنت بوش رئيس جمهوری آمريکا می گويد ازدر گذشت ملک فهد پادشاه عربستان سعودی عميقا متاثرشده است.

پرزيدنت بوش دراعلاميه ای کتبی که روز وشنبه منتشرشد، رهبر قيد عربستان سعودی را مردی خردمند که ده ها سال دوست و تحد نيرومند آمريکا به شمارمی رفت، توصيف کرد.

ملک فهد درسال ۱۹۹۰ به پرزيدنت جرج اچ دبليو بوش، رئيس جمهوری وقت و پدر رئيس جمهوری کنونی آمريکا، اجازه داد که نيروهای آمريکا را به دنبال اشغال کويت، در خاک عربستان سعودی مستقرکند.

پرزيدنت بوش روز دوشنبه آغاز سلطنت ملک عبدالله را به وی تبريک گفت. پرزيدنت بوش اعلام کرد آمريکا همچنان خواستار ادامه مشارکت نزديک دو کشور آمريکا و عربستان سعودی با يکديگر است.

ساير رهبران جهان نيزنسبت به ملک فهد به عنوان رهبری که به استقرارمناسباتی خوب با غرب و ثبات در خاورميانه توجه خاصی داشت، ابراز احترام کردند.

گرهارد شرودر صدراعظم آلمان گفت ملک فهد از سياست هائی متوازن پيروی می کرد که در سراسرجهان برای او ايجاد احترام کرده بود و مقامات لبنان نقش ملک فهد را در امضای قرارداد طائف درسال ۱۹۸۹ که به جنگ داخلی لبنان پايان داد، ستودند.

بسياری ازدولت های اسلامی درجهان به مناسبت درگذشت ملک فهد که متولی حرمين مقدس اسلامی درمکه ومدينه بود، اعلام عزاداری کرده اند.

در لندن، تونی بلر نخست وزير بريتانيا گفت لندن از راهنمائی های خردمندانه ملک فهد سود می برد. در برلن، گرهارد شرودر صدر اعظم آلمان گفت فهد به دليل سياست های متوازن خود و ميانجيگری در خاورميانه، احترام جهانی را کسب کرد.

در لبنان، سعد الحريری، عضو پارلمان و گروه ستيزه گر حزب اله، هردو ملک فهد را به خاطر نقشی که در تدوين و تصويب قرار داد " تايف" در سال ١٩٨٨ ايفا کرد، ستودند. آن قرار داد به جنگ داخلی لبنان پايان داد.

XS
SM
MD
LG