لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

تهديد ايران به ازسرگيری فعاليت های اتمی 


ايران ميگويد کار تبديل اورانيوم را در سطحی محدود ازسرميگيرد مگر آنکه اتحاديه اروپا امروز با پيشنهادی قابل قبول برای حل و فصل اختلاف بين المللی بر سر فعاليت های اتمی تهران وارد شود. علی آقا محمدی مذاکره کننده اصلی ايران ميگويد تاسيسات اتمی اصفهان اورانيوم غنی شده را که می تواند برای تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد توليد نخواهد کرد. بنا به گزارشها وی قول داده است که بازرسان سازمان ملل متحد بتوانند روز دوشنبه که فرآيند تبديل اورانيوم از سر گرفته ميشود نظارت داشته باشند.

در فرآيند تبديل، اورانيوم به نوعی گاز مبدل ميشود، و در فرآيند غنی سازی، اين گاز را می توان يا به سوخت مورد نياز برای رآکتورهای اتمی توليد برق مبدل ساخت، و يا به صورتی درآورد که برای استفاده در کلاهک تسليحات اتمی ضروری است.

اتحاديه اروپا به ايران وعده مشوق هائی اقتصادی و سياسی را داده است مشروط بر آنکه تهران برنامه غنی سازی اورانيوم را برای هميشه کنار بگذارد. ايران ميگويد نمايندگان اتحاديه اروپا موافقت کرده بودند پيشنهادی مشخص را تا اول اوت ارائه دهند اما ديپلوماتهای اتحاديه اروپا ميگويند اين ضرب الاجلی قطعی نبوده است .

در همين حال حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفته است تهران برای ادامه مذاکرات با اروپائی ها و تمديد تعليق غنی سازی اورانيوم آمادگی دارد.

دولت بريتانيا امروز در هشداری به ايران از سرگيری فعاليت های اتمی را اقدامی غير ضروری و زيان بار توصيف کرد.

ايران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز، از جمله توليد برق است. آمريکا ميگويد تهران پنهانی دنبال توليد تسليحات اتمی است.

XS
SM
MD
LG