لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

اجرای همه پرسی سراسری در اوگاندا


رای دهندگان دراوگاندا خود را آماده شرکت در همه پرسی سراسری کشور می کنند که بازگشت سياست های چند حزبی را امکان پذيرمی سازد. همه پرسی که قرار است امروز، پنجشنبه، برگزار شود، ممنوعيت احزاب سياسی را که يو وری موسه وينی رئيس جمهوری اوگاندا در سال ۱۹۸۶ پس ازقبضه قدرت برقرارکرد، برطرف خواهد ساخت.

آقای موسه وينی سابقا می گفت احزاب سياسی ميان مردم اوگاندا که بر اثرحکومت ديکتاتوری ايدی امين ضربه های روحی و روانی ديده اند، تفرقه ايجاد خواهد کرد و اوگاندا را به جامعه قبيله ای باز خواهد گردانيد.

اما آقای موسه وينی اکنون خواستارآن است که مردم در همه پرسی پاسخ " آری" بدهند ومی گويد زمان آن فرا رسيده است که دمکراسی چند حزبی در اوگاندا برقرار شود.

با اين حال شش گروه اپوزيسيون اوگاندا از رای دهندگان خواسته اند که همه پرسی را تحريم کنند و می گويند حقوق سياسی نبايد به رای گذارده شود.

گروه های اپوزيسيون همچنين آقای موسه وينی را متهم کرده اند که به دنبال موفقيت ماه گذشته خود در اصلاح قانون اساسی که محدوديت دوره های رياست جمهوری را حذف می کند، اکنون می خواهد رای دهندگان اوگاندا و کمک کنندگان بين المللی را راضی نگاه دارد.

XS
SM
MD
LG