لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۷

Editorial: continuing repression in Cuba


Editorial: continuing repression in Cuba

حکومت فيدل کاسترو از برگزاری تظاهرات مسالمت آميزی که بر گزاری آن در برابر سفارت فرانسه در هاوانا برنامه ريزی شده بود ممانعت بعمل آورد. بنا بر گزارشهای خبری، بيش از بيست فعالِ حقوقِ بشری، يا در خانه های خودو يا در راهِ رسيدن به محل تظاهرات بازداشت شدند.

هدف از انجامِ تظاهرات مطالبه آزادی زندانيان سياسی در کوبا و يادبود حادثه غرق شدن قايق مملو از جمعيتی بود، که در سال ۱۹۹۴ سعی داشت از حکومت ظلم و ستم رژيم کمونيستی کوبا بگريزد. در آن حادثه يکی از کشتی های نگهبان کوبائی، خود را با تمام قوا به قايق مملو از جمعيت کوبيد و بيش از چهل نفر را به کام مرگ کشانيد.

در ميان کسانی که بازداشت و پس از آن آزاد شدند، خانم مارتا، بئاتريس روکه را ميتوان يافت که يک کارشناس اقتصادی و رئيس مجمع مستقل اعتلاءِ حقوق مردم کوبا در يک جامعه مدنی است . مجمع، نخستين جلسه خود را در ماه مه تشکيل داد و فعالان دمکراسی خواه را در يک نقطه جمع آوری کرد. خانم روکه می گويد تظاهرات عليه رژيم ادامه خواهد يافت. بسياری ديگر از فعالان حقوق سياسی و دگرانديشان کوبايی در زندانها هستند.

ادم ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد، تنها گناه تظاهر کنندگان، استفاده از حق خويش بعنوان انسانهايی است که آزاد زائيده شده اند و ميخواهند آزاد زندگی کنند. سخنگو می گويد، دولت آمريکا از دولت کوبا موءکداً می خواهد دست از اين ستمگری اسف بار خويش بردارد، و بيدرنگ، دستگير شدگان را آزاد سازد.

پرزيدنت جورج دبليو بوش، رئيس جمهوری آمريکا می گويد همانطوريکه مردم کوبا در تقلای دستيابی به آزادی هستند، مردمِ آمريکا نيز در کنار آنان ايستاده اند. پرزيدنت بوش می گويد:" سعی ما اينست که مردم کوبا صدای روشن حقيقت را از طريق راديو تلويزيون "مارتی" بشنوند. سعی ديگر ما اينست که از سوءِ استفاده رژيم از ارزهای بهادار توريستها و پولی که کوبائيهای خارج برای خانواده های خود ارسال ميدارند، جلوگيری کنيم."پرزيدنت بوش می گويد آمريکا نمی تواند برای روز آزادی کوبا صبر پيشه کند بلکه آمريکا سعی می کند روز آزادی مردم کوبا را امکانپذير سازد."

XS
SM
MD
LG