لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

Editorial: Rice in Darfur


Editorial: Rice in Darfur

کونداليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در اردوگاه آوارگان با زنان آواره ای که در ايالت دارفور سودان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بودند ديدار کرد.

منازعات در دارفور از سال ۲۰۰۳ آغاز شد. در اين سال شورشيان سوداني، که تبار آفريقايی دارند ، ميگفتند بايد با سودانيهای عرب که کنترل حکومت در خارطوم را در دست دارند در قدرت حکومتی سهيم شوند.

حکومت سودان و شبه نظاميان عرب معروف به جنجاويد، که از سوی دولت مسلح شده اند، به دفعات، به حمله وقتل عام عليه غير نظاميان آفريقايی از تيره هاي " فور" ، "مساليت" ، و "زغاوا" در منطقه دارفور دست زده اند . در اين ميان خشونت عليه زنان در دارفور عمده ترين مشکل بوده است.

ديدار وزير امور خارجه آمريکا بخشی از تلاش مستمری است که برای وارد آوردن فشار به حکومت سودان در جهت پايان دادن به اين خشونتها و رسيدن به يک راه حل سياسی در دارفور صورت ميپذيرد. خانم رايس ميگويد پيشرفت نسبی حاصل شده است ؛ اما هنوز اقدامات انجام نشده بسيار است. وزير امور خارجه آمريکا تأکيد کرد ايالات متحده آمريکا جويای عمل است، نه حرف.

بر اساس برآورد سازمان ملل نزديک به دو مليون سودانی در دارفور، در غرب سودان هم مرز با کشور چاد، از خانه و کاشانه خود رانده شده اند و نزديک به يکصد و هشتاد هزار نفر نيز ظرف دوسال گذشته جان خود را از دست داده اند.

خانم رايس ميگويد: " من به اينجا آمده ام، زيرا ايالات متحده به سرنوشت اين مردم علاقمند است. من اينجا آمده ام تا ببينم چه اقدام ديگری ميشود کرد. " خانم رايس اضافه ميکند که ايالات متحده تاکنون هفتصد ميليون دلار کمکهای انساني، از قبيل غذا، سرپناه، خدمات بهداشتی و آموزش و پرورش ، برای آوارگان فراهم آورده است.

خانم رايس ميگويد: " آمريکا نه تنها کمک مالی جديد ميکند، بلکه ، به کمک آفريقا ئی هايی که به حکومت قانون، دموکراسی ، و جامعه باز اعتقاد دارند، در نحوه اعطای کمک نيز دگرگونيهايی پديد آورده است. " در عين حال ايالات متحده بيش از يکصد و پنجاه ميليون دلار برای تقويت هيأت صلحبانی اتحاديه آفريقا در دارفور اختصاص داده است. اين هيأت به هر نقطه ای که پا گذارده است اثر چشم گيری در پايان دادن به خشونتهای منطقه داشته است.

XS
SM
MD
LG