لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

لنس آرمسترانگ هفت بار قهرمان دوچرخه سواری تور فرانسه


پيروزی لنس آرمسترانگ دوچرخه سوار آمريکايی در مسابقات دوچرخه سواری تور فرانسه Tour De France مهمترين خبر ورزشی است. دوچرخه سوار تکزاسی نام خود را در تاريخ ۱۰۲ ساله اين رويداد بعنوان تنها دوچرخه سواری که هفت بار متوالی برنده شد، ثبت کرد و بعيد می نمايد که دوچرخه سوار ديگری بتواند با رکورد او برابر کند.

آرمسترانگ ۳۴ ساله که نخستين بار در سال ۱۹۹۹ و با چيره شدن به بيماری سرطان جام قهرمانی مسابقات را کسب کرد، پيش از آغاز مسابقات گفته بود برای آخرين بار در اين رويداد شرکت می کند.

او در مجموع امتيازات با طی مسير ۳۶۰۸ کيلومتر مسابقه در ۸۶ ساعت و ۱۵ دقيقه و دوصدم ثانيه برنده شد. ايوان باسو از ايتاليا با اختلاف ۴ دقيقه و ۴۰ ثانيه دوم و يان اولريخ از آلمان با اختلاف ۶ دقيقه و ۲۱ ثانيه سوم شد.

آرمسترانگ در پی پيروزی گفت: " نخستين چيزی که می خواهم بگويم اينستکه پايان دادن بيک حرفه روی اين سکو، روی يک سکوی واقعأ رويائی است." او دو حريف نزديکش ايوان باسو و يان اولريخ را ستايش کرد و اولريخ که در سال ۲۰۰۳ با اختلاف ۶۱ ثانيه کمترين ميزان اختلافات در دوران قهرمانی آرمسترانگ ، در مکان دوم جای گرفت، گفت آرمسترانگ شايسته قهرمان شدن بود.

آرمسترانگ در عين حال در کسب اين پيروزی خود را مديون همتيمی هايش دانست و گفت: "من نمی توانستم اينکار را بدون يک تيم عالی و اسپانسر تيم، ديسکاوری چانل، انجام دهم."

در حاليکه آرمسترانگ برای هفتمين و آخرين بار روی سکوی افتخار در خيابان شانزه ليزه پاريس ايستاد، سرود ملی آمريکا در آنجا طنين افکند. لنس که تحت تأثير احساسات قرار گرفته بود گفت؛ بايد قدر آن لحظه را دانست چون هرگز تکرار نخواهد شد. ايزابل و گريس دو دختر دوقلوی سه ساله و لوک پسر پنج ساله آرمسترانگ که آنها هم مانند پدر قهرمانشان لباس زرد رنگ پيشتاز مسابقات را بتن داشتند، روی سکوی افتخار به پدرشان پيوستند. آرمسترانگ و همسرش از يکديگر جدا شده اند و دوست دختر او شری کرو خواننده مشهور آمريکايی در کنار صحنه بود.

آرمسترانگ در حالی با ورزش دوچرخه سواری خداحافظی کرد که خود او الهام بخش بيماران سرطانی در جهان و دوچرخه سواری با ترکيبی از تمرين و تکنولوژی از يک ورزش سنتی بيک ورزش مدرن مبدل شده است. و به کسانيکه نمی خواستند باور کنند که يک بازمانده سرطان ميتواند بدون استفاده از دوپينگ در سطح او رقابت کند، گفت برايشان متأسف است.

او افزود: " من برای شما متأسفم که نمی توانيد رويای بزرگ داشته باشيد و برايتان متأسفم که به معجزه اعتقاد نداريد. اين يک رويداد دشوار ورزشی است و سخت کوشيدن باعث پيروزی ميشود، بنابراين زنده باد Le Tour برای هميشه .

XS
SM
MD
LG