لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

Editorial: INDIAN PRIME MINISTER VISITS


Editorial: INDIAN PRIME MINISTER VISITS

مان موهان سينگ، نخست وزير هندوستان، در کاخ سفيد با پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا ملاقات کرد. آقای سينگ می گويد: ديدار او از آمريکا فرصتی است برای توسعه و پيشبردِ اين مشارکت استراتژيک بين هند و آمريکا.

نخست وزير هندوستان می گويد:" ما با چالشها و معضلاتی روبرو هستيم که روش زندگی و ارزشهای ما را که برای هر دو کشور پر ارج هستند، در معرضِ خطر قرار می دهد. ازطرف ديگر کشورهای ما دارای عزمِ مشترک و نيز مسئوليت مشترک برای مقابله با اين معضلات هستند."

پرزيدنت بوش، رئيسِ جمهوری آمريکا می گويد، هند و آمريکا بمنظور تأمين مقاصد مشترک امنيتی خود موافقتنامه ايی را امضاء کرده اند. پرزيدنت بوش می گويد:" ما در زمينه مبارزه با تروريسم بمنظور حفاظت از مردم خويش، ونيز تأمينِ امنيت بهتر جهانی با يکديگر همکاری می کنيم."

رهبران دو کشور در بيانيه ايی پذيرفتند که هند و آمريکا در زمينه بهره برداری از انرژی هسته ايی غير نظامی با يکديگر بطور کامل همکاری کنند. هدف از اين همکاری تأمين نيازمنديهای روز افزون انرژی هند است.

ادم ارلي، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد در بيانيه، گذشته از همکاريهای غيرنظامی اتمي، موارد بسيار ديگری نيز منظور شده است. سخنگو می گويد:" نوسازی زيربنايی هند، يکی از اين موارد است. همکاريهای کشاورزی و انتقال علم و تکنولوژی زراعتی به اين کشور،... توسعه و تعميم دموکراسي، ... طرحهای مقابله با بلايای طبيعی و بالأخره مناسبات دفاعی و مبادله تکنولوژی فضايی در زمره همکاريهای جديد دو کشور هستند." آمريکا و هند بعنوان دو کشور دموکراتيک کثرت گرا، بوسيله حلقه های ارزشهای مشترک به يکديگر پيوند خورده اند.

پرزيدنت بوش می گويد اين دو کشور نيرومند خود را نسبت به موفقيت جوامع دمکراتيک متشکل از اقوامِ گوناگون و نيز نسبت به اصل آزاديهای فردی و حکومت قانون متعهد ميدانند.

XS
SM
MD
LG