لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

نخستين سفر رئيس دولت عراق به ايرانEDITORIAL: July 19, 2005


ابراهيم جعفری نخست وزير عراق اخيراً سفری به تهران کرد. اين نخستين سفر رئيس دولت عراق به ايران در دو سال گذشته است. در سالهای دهه ۱۹۸۰ صدام حسين ديکتاتور عراق به مدت هشت سال با ايران جنگيد، جنگی که منجر به کشته شدن يک ميليون نفر شد.

غلامعلی حداد عادل رئيس مجلس شورای اسلامی ايران گفت ديدار نخست وزير عراق از ايران نمايانگر تحکيم پيوندهای تهران و بغداد است. ابراهيم جعفری نيز گفت دو کشور در آستانه ورود به مرحله تازه ای در روابط خود قرار گرفته اند.

شان مک کورمک McCormack سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت ايالات متحده آمريکا از برقراری روابط مثبت بين عراق و همسايگانش پشتيبانی ميکند. مک کورمک گفت همواره گفته ايم که ما عراق را به داشتن روابط حسنه با همسايگانش، از جمله ايران ، ترغيب ميکنيم.

به همان نحو کشورهای همسايه عراق را تشويق کرده ايم که نقش مثبتی در عمران عراق ايفا کنند، تا اين کشور بتواند به آينده ای توام با صلح و صفا، کاميابی ، ثبات و دموکراسی دست يابد. زالمای خليلزاد، سفير ايالات متحده در عراق نيز درباره ديدگاه ايالات متحده آمريکا نسبت به تقويت پيوندهای بين دو کشور سخن گفت.

خليلزاد گفت سياست امريکا اين نيست که آتش روابط خصمانه بين ايران و عراق را دامن زند. آنها همسايه اند. ما ميخواهيم اين کشورها با يکديگر روابط حسنه داشته باشند. ولی معنای روابط حسنه اين است که کارها به نحوی پيش رود که در امور داخلی عراق دخالتی صورت نگيرد.

روابط حسنه با همه همسايگان به معنای سلطه طلبی به ويژه بر نهادهای عراق و بر خاک عراق نيست. معنای روابط حسنه همکاری بين کشورهااست،برای ايجاد کشوری است که همه مردم عراق از آن سود ببرند، کشوری که بتواند روی پای خود بايستد، کشوری که بتواند هم از نظر داخلی و هم از نظر خارجی در صلح بسر برد؛ و جان کلام اينکه کشوری نمونه باشد. خليلزاد ميگويد ايران يکی از کشورهايی است که از تغيير وضعيت در عراق سود برد.

اما هيچ کشوری نبايد از وضعيت دشواری که در انتقال قدرت در عراق بوجود آمده است سوء استفاده کند. خليلزاد ميگويد عراقيها نميخواهند تحت سلطه هيچکس باشند... آنها ملتی پرغرور با تاريخی سراسر افتخار هستند، که در آن، بی ترديد، هم دوره های تاريک و هم دورانهای پرشکوه وجود داشته است. اين ملت ميخواهد بر سرنوشت خود حاکم باشد.

خليلزاد ميگويد مسأله مهم برای عراق اين است که همسايگانش از مشکلاتی که ذات هر انتقال قدرت است سوء استفاده نکنند.

XS
SM
MD
LG