لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

استقبال پرزيدنت بوش از نخست وزير هند در کاخ سفيد


پرزيدنت بوش روز دوشنبه در کاخ سفيد از مان موهان سينگ نخست وزير هند استقبال کرد و با او در باره مسائلی که بر کوشش برای مقابله با تروريسم و گسترش مناسبات اقتصادی متمرکز بود ، به تبادل نظر پرداخت.

پس از آن دو رهبر در برابر خبرنگاران حاضر شدند. آقای سينگ گفت هند بر رهبری پرزيدنت بوش در نبرد با تروريسم ارج می نهد و پشتيبانی او از رشد اقتصادی سريع هند، اهميت زيادی برای مردم هند دارد.

آقای بوش گفت مناسبات آمريکا و هند هرگز چنين استوار نبوده است، و دو کشور در زمينه مسائل اتمی، برنامه های فضائی غير نظامی و بازرگانی تکنولوژی پيشرفته، نزديکتر با يکديگر همکاری خواهند کرد.

آقای بوش همچنين گفت هند و آمريکا طرحی را برای مقابله با حوادثی نظير سونامی ، که بخش هائی از آسيا را در دسامبر گذشته ويران کرد، به اجرا خواهند گذاشت.

مان موهان سينگ از پرزيدنت بوش دعوت کرد به هند مسافرت کند، و آقای بوش آنرا پذيرفت. آقای سينگ گفت دو کشور با چالش های مشترکی که راه و رسم زندگی آنها را تهديد می کند روبرو هستند، اما قابليت زيادی برای همکاری با يکديگر دارند.

مانموهان سينگ نخست وزيرهند قصد دارد با استفاده ازسفرخود به آمريکا، نسبت به کسب يک کرسی دائمی برای هند درشورای امنيت سازمان ملل متحد پافشاری کند.

آقای سينگ درکنفرانس مطبوعاتی مشترک روز دوشنبه خود با پرزيدنت بوش اظهارداشت هند استدلال محکم وقانع کننده ای درمورد عضويت دائمی درشورای امنيت دارد.

آقای سينگ متعاقبا درمراسم ضيافت ناهار وزارت امورخارجه آمريکا گفت پيشرفت اقتصادی هند، پايه واساس محکمی به وجود آورده است که اين کشور مسئوليت های بزرگتری را درسطح جهانی برعهده گيرد.

نيکولاس برنز معاون وزارت امورخارجه آمريکا می گويد واشنگتن اذعان دارد که هند تبديل به يک قدرت جهانی شده است وسازمان ملل متحد بايد خود را با واقعيت های جديد تطبيق دهد.

با اين حال معاون وزارت امورخارجه آمريکا گفت پرزيدنت بوش دراظهارات روزدوشنبه خود اين موضوع را روشن ساخت که آمريکا می خواهد بررسی مساله گسترش شورای امنيت فعلا معوق بماند وانجام اصلاحات ديگری درسازمان ملل متحد مانند تاسيس شورای جديد حقوق بشردراولويت قرارگيرد.

XS
SM
MD
LG