لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

پيشرفت دموکراسی در قر قيزستان


Editorial: Democratic Progress in Kyrgyzstan

رای دهندگان قرقيزستان رئيس جمهوری جديدی برای کشور خود برگزيده اند.

کورمان بيک- باقی اف يکی از رهبران سابق معترضين با حدود ۹۰ در صد آراء برنده انتخابات شده است. باقی اف رئيس جمهوری آينده جای نشين عسکر آقايف رئيس جمهوری مستبد قرقيزستان خواهد شد که متعاقب انتخابات مخدوش پارلمانی و در نتيجه ايجاد بلوا و خشونت در شهر بيشکک پايتخت ۳ ماه پيش از کشور خود گريخت!

انتخابات اخير قرقيزستان از نزديک تحت نظر و مراقبت بيش از يکصد کشور به انجام رسيد. لوبومير کوبای سفير سازمان امنيت و همکاری اروپا می گويد انتخابات قرقيزستان نشانگر پيشرفت بسوی دموکراسی است: آقای کوبای می گويد:" تقريبا هيچ مانع قابل مشاهده ای در انتخابات وجود نداشت. البته تنها مورد استثناء مقدار و ميزان بنيه مالی خود کانديداها بود. در تمام طول انتخابات آزادی بيان و آزادی اجتماعات رعايت می شد. سوء استفاده از منابع اجرائی برای طرفداری از صاحبان مقام متعاقب اخطارهای شديد سياستمداران و دولت موقت تقريبا بکلی ديده نمی شد."

تام- کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد انتخابات قرقيزستان با انتخابات پارلمانی آن کشور که در اوائل سال جاری برگزار شد اصولا قابل مقايسه نبود. آقای کيسی می گويد:" ما اين انتخابات را به آقای باقی اف و مردم قرقيزستان تبريک می گوئيم. بنظر مااين انتخابات نمايانگر حرکت بسوی ثبات با دوامی است که از طريق دموکراسی و از راه تجلی اراده مردم قرقيزستان برای انتخاب يک رئيس جمهوری بحق از راه انتخابات دموکراتيک حاصل می شود."

پرزيدنت باقی اف در برابر يک فرصت طلايی و تاريخی قرار گرفته است تا کشور خود را از گذشته استبدادی و خود کامگی حکومتی بسوی آينده ای دموکراتيک منبعث از رای و اراده مردم خويش سوق دهد.

دولت آمريکا نيز اميدوار است رئيس جمهوری جديد با پايمردی و استقامتی که لازمه چنين موقعيت حساس و تاريخی است کشور خود را به آينده ای که آرزوها و آمال مردم قرقيزستان را تحقق بخشد هدايت کند. پرزيدنت جرج دابليو بوش رئيس جمهوری آمريکا نيز بارها گفته است سياست آمريکا حمايت از رشد و نمو جنبش ها و نهادهای دموکراتيک در همه کشورهای جهان منجمله در قرقيزستان است.

XS
SM
MD
LG